REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Kanadyjczycy będą nas uczyć obsługi reaktorów SMR. Sześć lokalizacji jest branych pod uwagę

Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisała list intencyjny z Ontario Power Generation (OPG) w sprawie świadczenia usług operatorskich dla reaktorów SMR, jakie mają powstać w Polsce. To partnerstwo obejmuje m.in. rozwój i wdrażanie technologii SMR, eksploatację i konserwację, szkolenie operatorów, a także uruchomienie i wsparcie regulacyjne. Kanadyjczycy nie kryją, że to dla nich szansa na dalsze atomową ekspansję w innych częściach UE.

06.06.2023
12:06
energia-jadrowa-sankcje-rynek-surowcow
REKLAMA

Ken Hartwick, prezes i dyrektor generalny OPG, przekonuje, że jego spółka jest dobrze przygotowana, żeby pomóc innym zwiększyć ich bezpieczeństwo energetyczne i osiągnąć cele związane ze zmianami klimatycznymi. 

REKLAMA

OPG posiada wiedzę i doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami energetycznymi, aby pomóc Polsce w rozpoczęciu produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem energii jądrowej — zapewnia.

Z kolei OSGE nie ukrywa, że Kanadyjczycy są dla nich kluczowym partnerem strategicznym. Polacy doceniają determinację i postępy OPG we wdrażaniu pierwszego reaktora BWRX-300.

Cieszymy się, że możemy wykorzystać wiedzę i wsparcie tej organizacji, aby skuteczniej wdrażać reaktory BWRX-300 w Polsce - twierdzi Rafał Kasprów, prezes OSGE.

Reaktor SMR: będziemy kopiować rozwiązania Kanadyjczyków

Kanadyjska spółka OPG 31 października 2022 r. złożyła wniosek do Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego w sprawie licencji na budowę reaktora BWRX-300 w Darlington. GE Hitachi jest twórcą technologii odpowiedzialnym za projektowanie, zakup głównych komponentów, inżynierię i wsparcie. Decyzja o budowie ma zapaść do końca 2024 r. A wstępny termin uruchomienia elektrowni wyznaczono na 2028 r. Ma ona dostarczyć do 300 megawatów energii elektrycznej, co wystarczy do zaopatrzenia w prąd ponad 300 tys. domów. Dla OSGE ta inwestycja jest projektem referencyjnym. 

Budowanie kompetencji i szkolenie personelu jest jednym z krytycznych elementów niezbędnych do wprowadzenia energii jądrowej w Polsce, a OPG jest największym i najbardziej kompetentnym operatorem elektrowni jądrowych w Kanadzie z ponad 50-letnim doświadczeniem - nie ma wątpliwości polska spółka.

Wniosek do rządu w sprawie sześciu lokalizacji

A na jakim etapie jest budowa reaktora SMR w Polsce? W kwietniu br. OSGE wskazała siedem najbardziej optymalnych lokalizacji. To: Włocławek, Ostrołęka, Kraków (Nowa Huta), Dąbrowa Górnicza, Tarnobrzeg i Stalowa Wola (tereny Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), Stawy Manowskie niedaleko Oświęcimia, a także okolice Warszawy.

REKLAMA

Z tym że ta ostatnia lokalizacja nie jest jeszcze konkretnie znana. Dlatego wniosek OSGE do polskiego rządu o wydanie decyzji zasadniczej na razie dotyczy sześciu miejsc. Podpisano już nawet wstępne umowy z podmiotami, które są właścicielami tych terenów: Anwilem, Energą, PGNiG Termiką, ArcelorMittal, Synthosem i Agencją Rozwoju Przemysłu. Budowa pierwszego SMR ma zakończyć się na przełomie 2028–2029 r. Jej koszt ma wynieść ok. 7 mld zł. I jak słyszymy: lokalna społeczność ma być pierwszym beneficjentem tych inwestycji. 

Jest o co powalczyć, bo każdy blok to około 100 miejsc pracy w samej elektrowni i około tysiąca w regionie, to także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów — przekonuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA