Kanadyjczycy będą nas uczyć obsługi reaktorów SMR. Sześć lokalizacji jest branych pod uwagę
Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisała list intencyjny z Ontario Power Generation (OPG) w sprawie świadczenia usług operatorskich dla reaktorów SMR, jakie mają powstać w Polsce. To partnerstwo obejmuje m.in. rozwój i wdrażanie technologii SMR, eksploatację i konserwację, szkolenie operatorów, a także uruchomienie i wsparcie regulacyjne. Kanadyjczycy nie kryją, że to dla nich szansa na dalsze atomową ekspansję w innych częściach UE.
Ken Hartwick, prezes i dyrektor generalny OPG, przekonuje, że jego spółka jest dobrze przygotowana, żeby pomóc innym zwiększyć ich bezpieczeństwo energetyczne i osiągnąć cele związane ze zmianami klimatycznymi.
Z kolei OSGE nie ukrywa, że Kanadyjczycy są dla nich kluczowym partnerem strategicznym. Polacy doceniają determinację i postępy OPG we wdrażaniu pierwszego reaktora BWRX-300.
Reaktor SMR: będziemy kopiować rozwiązania Kanadyjczyków
Kanadyjska spółka OPG 31 października 2022 r. złożyła wniosek do Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego w sprawie licencji na budowę reaktora BWRX-300 w Darlington. GE Hitachi jest twórcą technologii odpowiedzialnym za projektowanie, zakup głównych komponentów, inżynierię i wsparcie. Decyzja o budowie ma zapaść do końca 2024 r. A wstępny termin uruchomienia elektrowni wyznaczono na 2028 r. Ma ona dostarczyć do 300 megawatów energii elektrycznej, co wystarczy do zaopatrzenia w prąd ponad 300 tys. domów. Dla OSGE ta inwestycja jest projektem referencyjnym.
Wniosek do rządu w sprawie sześciu lokalizacji
A na jakim etapie jest budowa reaktora SMR w Polsce? W kwietniu br. OSGE wskazała siedem najbardziej optymalnych lokalizacji. To: Włocławek, Ostrołęka, Kraków (Nowa Huta), Dąbrowa Górnicza, Tarnobrzeg i Stalowa Wola (tereny Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), Stawy Manowskie niedaleko Oświęcimia, a także okolice Warszawy.
Z tym że ta ostatnia lokalizacja nie jest jeszcze konkretnie znana. Dlatego wniosek OSGE do polskiego rządu o wydanie decyzji zasadniczej na razie dotyczy sześciu miejsc. Podpisano już nawet wstępne umowy z podmiotami, które są właścicielami tych terenów: Anwilem, Energą, PGNiG Termiką, ArcelorMittal, Synthosem i Agencją Rozwoju Przemysłu. Budowa pierwszego SMR ma zakończyć się na przełomie 2028–2029 r. Jej koszt ma wynieść ok. 7 mld zł. I jak słyszymy: lokalna społeczność ma być pierwszym beneficjentem tych inwestycji.