REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Ubezpieczenia

Podwyżka wszech czasów. W górę idą składki ZUS

Przedsiębiorcy muszą przełknąć najwyższą, blisko 9-proc. podwyżkę ZUS w historii. Tym samym dla ok. 2 mln polskich firm wpłaty na ubezpieczenie społeczne stały się właśnie największym obciążeniem.

23.01.2020
10:17
składka-na-ZUS-podwyżki
REKLAMA

Wedle obowiązujących regulacji prowadzący działalność gospodarczą płacą składki od zadeklarowanej kwoty - nie niższej niż 60 proc. średniego wynagrodzenia. A skoro płaca w 2020 r. poszło w górę - to sama naliczana od tej kwoty składka - też.

REKLAMA

Składki na ZUS, czyli więcej w każdym dziale

60 proc. średniego wynagrodzenia to 3136,20 zł. Z tego zaś wynika, że przedsiębiorca musi zapłacić więcej na ubezpieczenie emerytalne o 54,11 zł, na ubezpieczenie wypadkowe o 4,62 zł, na ubezpieczenie rentowe o 22,18 zł i o 6,79 zł więcej na ubezpieczenie chorobowe i Fundusz Pracy.

Do tego wszystkiego trzeba jeszcze doliczyć składkę zdrowotną. Tę z kolei wylicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS w IV kwartale poprzedniego roku. Wiadomo już, że składka zdrowotna będzie wyższa niż rok temu o 20,02 zł. Tym samym łącznie na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorca zamiast 1316,97 zł musi zapłacić 1431,48 zł. To podwyżka rzędu 8,7 proc. Poprzedni rekord z 2019 r. wyniósł 7,18 proc.

Ulga na ZUS? Utrzymana, ale też w górę

REKLAMA

Żadnych powodów do zadowolenie nie mają także ci, którzy korzystaj z ulg dotyczących składek ZUS. Takim rozwiązaniem jest tzw. mały ZUS, pozwalający początkującym przedsiębiorcom przez pierwsze dwa lata działalności płacić niższe składki. Ale podwyżki nie omijają też tych rejonów. Wyliczany na podstawie płacy minimalnej mały ZUS również idzie w górę - o 8,9 proc.

A co z Małym ZUS Plus, który ma nastać od 1 lutego i który pozwala na płacenie składek od dochodu, o ile przychody nie przekroczą 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za poprzedni rok? W ubiegłym roku ów limit wynosił 63 tys. zł (średnio 5250 zł miesięcznie). Teraz to już 67,5 tys. zł (średnio 5625 zł miesięcznie). A po 1 lutym limit ma być podniesiony do 120 tys. zł. Skorzystać z niego będą mogli jednak tylko ci, którzy udowodnią, że prowadzili działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Pamiętajmy przy tym, że obniżona składka może być opłacana nie dłużej niż przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA