REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Pierwsze ofiary zachodnich sankcji. Perła w koronie Kremla, bank-gigant na kolanach

Mogło się wydawać, że Zachód pokpi sprawę i tylko lichymi sankcjami będzie chciał zatrzymać szaleństwo Rosji. Ale antyputinowska koalicja zwarła szyki i uderza coraz bardziej precyzyjnie. Sberbank, największy bank w Rosji, a przed 2014 r. trzeci z największych w Europie, znalazł się na skraju upadłości.

28.02.2022
12:42
SberBank-SWIFT-sankcje
REKLAMA

Sberbank znalazł się podobno na krawędzi upadłości. Kreml co prawda przewidział, że inwazja na Ukrainę nie spodoba się Zachodowi, który w odpowiedzi zastosuje sankcje. Stąd gigantyczne idące w setki miliardów dolarów rezerwy walutowe, które miały stanowić poduszkę ochronną dla Rosji.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "LSIN:SBER", "interval": "1", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_7a49a" } );

Ale najwyraźniej Putinowi i nikomu innemu na Kremlu nie przyszyło do głowy, że tym razem będzie inaczej i poszczególne kraje UE nagle staną w jednym szeregu przeciwko Rosji. A do tego sięgną po mechanizmy najbardziej bolące. Takim jest z pewnością procedura wyłącznie Rosji z międzybankowego systemu rozliczeń SWIFT oraz zablokowanie aktywów Banku Rosji, nota bene udziałowca Sberbanku .

Sberbank Europe AG i jego dwie spółki zależne w Chorwacji i w Słowenii znajdują się w stanie upadłości lub są zagrożone upadłością z powodu pogorszenia się ich sytuacji płynnościowej – poinformował Europejski Bank Centralny.

Sberbank Europe AG i jego spółki zależne miały doświadczyć znaczącego odpływu depozytów, co doprowadziło do zachwiania płynnością finansową. Taką ocenę EBC musi jeszcze potwierdzić Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji.

Wojna na Ukrainie: brak systemu SWIFT już boli

Mowa jest o banku, który jest kontrolowany przez rząd rosyjski. Właścicielem austriackiego banku macierzystego Sberbank Europe AG w całości jest wszak spółka Public Joint-Stock Company Sberbank of Russia, w której większość udziałów ma Rosja. Jak obecnie przekonuje EBC: nie istnieją żadne dostępne środki, które dawałyby realną szansę na przywrócenie uciekających depozytów. W najbliższej przyszłości Sberbank najprawdopodobniej nie będzie w stanie spłacić swoich długów lub innych zobowiązań w wymaganych terminach. Jednocześnie informuje, że deponenci detaliczni są chronieni w UE do wysokości 100 tys. euro, co zapewnia system gwarantowania depozytów w Niemczech, Austrii, Chorwacji i Słowenii.

Wartość rynkowa Sberbanku runęła

Do tej pory sankcje Zachodu na Rosji nie robiły żadnego wrażenia. I trudno żeby było inaczej. W dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę „Financial Times” zauważa, że na początku restrykcje dotyczyły tylko 5 procent wszystkich rosyjskich aktywów bankowych. Ale uderzenie w Sberbank to zupełnie inna para kaloszy. Ten jest zdecydowanym liderem bankowego rynku w Rosji z 32,6 proc. aktywów, które na koniec 2021 r. wyceniane były na 13,6 mln euro. W tym banku swoje konto ma co drugi Rosjanin. Nic więc dziwnego, że wprowadzane przez Zachód coraz ostrzejsze sankcje finansowe odbijają się również na kursie Sberbanku. 

Jeszcze 22 lutego, przed rosyjską agresją, za jedną akcję trzeba było zapłacić 211 rubli. A jeszcze w październiku 2021 r. udział Sberbanku kosztował nawet 372,90 rubla. Po tym jednak jak wojska rosyjskie weszły na teren Ukrainy, mamy tutaj do czynienia z równią pochyłą. 24 lutego kurs zanurkował poniżej nawet 90 rubli, potem się lekko odbił od dna i w piątek, 25 lutego za akcję Sberbanku płacono w okolicach 130 rubli. Czyli w ciągu zaledwie kilku dni jesteśmy świadkami spadku kursu w granicach nawet 40 proc. Wcześniej, na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy, kiedy sytuacja wokół Ukrainy tylko się zaogniała, Sberbank stracił na wartości ok. 46 proc.

Sankcje UE. Zakaz wpłat, przelewów i innych transakcji

REKLAMA

Mimo tak drastycznych spadków wartości szefostwo banku robiło cały czas dobrą minę do złej gry. Jeszcze na kilka dni przed informacją EBC Sberbank przekonywał, że posiada wszystkie niezbędne zasoby, doświadczenie menedżerskie i wiedzę specjalistyczną do działania w obecnych warunkach. Sankcje Zachodu miały nie być dla nich żadną nowością. Ale wyłącznie z systemu SWIFT chyba nikt się tam nie spodziewał. A to ma swoje poważne konsekwencje. Austriacki Urząd ds. Rynku Finansowego poinformował dzisiaj, że nałożył na Sberbank Europe AG moratorium, trwające do 1 marca, do godz. 23.59. W tym czasie zostają zawieszone wszystkie zobowiązania płatnicze i dostawy Sberbank Europe AG wobec wierzycieli. Prawa kontrahentów Sberbank Europe AG do wypowiedzenia umowy są tymczasowo zawieszone, a egzekucja zabezpieczeń na rzecz zabezpieczonych wierzycieli jest zabroniona. Tym samym Sberbank Europe AG nie może dokonywać żadnych wypłat, przelewów ani innych transakcji w okresie obowiązywania moratorium. 

Środek ten ma na celu ochronę i wzmocnienie stabilności rynku finansowego w Unii Bankowej - informuje Austriacki Urząd ds. Rynku Finansowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA