REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Środowisko

Są najpopularniejsze w nowych domach jednorodzinnych. Polacy chcą przyoszczędzić

Wielu Polaków w okresie zimowym zmaga się z wysokimi opłatami za grzanie, dlatego coraz częściej montują alternatywne rozwiązania mające na celu zmniejszyć koszty eksploatacji. Z raportu o budowie nowych domów w Polsce wynika, że blisko 50 proc. inwestorów w 2022 r. wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej.

20.03.2023
17:49
Są najpopularniejsze w nowych domach jednorodzinnych. Polacy chcą przyoszczędzić
REKLAMA

Duża świadomość Polaków dotycząca zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla sprawia, że coraz więcej z nich interesuje się ekologicznymi systemami CO. Jeśli dodatkowo można na tym zaoszczędzić, to gra jest warta świeczki.

REKLAMA

Prawie połowa Polaków stawia na ekologię

Z danych serwisu Oferteo.pl wynika, że osoby budujące dom w 2022 r. najczęściej wybierały pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania. Na taki wybór zdecydowano się w 47 proc. przypadków. Jest to o 17 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Drugim najpopularniejszym źródłem ogrzewania były piece gazowe. Takie rozwiązanie wybrało 31 proc. badanych, czyli o blisko 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Z kolei piece elektryczne zamontowało tylko 12 proc. inwestorów.

Piece na paliwo stałe odchodzą powoli do lamusa. W przeprowadzonych badaniach odnotowano spadek o 9 proc. liczby deklaracji montażu takiego rodzaju pieców. Obecnie taki system wybrano jedynie w 6 proc. nowych domów, podczas gdy w 2021 roku było to 15 proc. W przypadku kolektorów słonecznych popularność jako główne źródła ogrzewania utrzymała się na poziomie 2 proc.

 class="wp-image-2080180"

3/4 budujących dom wybrało ogrzewanie podłogowe

Dla montujących ekologiczne instalacje CO jest istotny system oddawania ciepła w pomieszczeniach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wodne ogrzewanie podłogowe, które wybrało 74 proc. osób. Z kolei 27 proc. badanych zadeklarowało, że w swoich nowych domach zdecydowało się na montaż kominka.

Kaloryfery mimo że są znanym i często montowanym systemem oddawania ciepła, to jednak w 2022 roku zaledwie 18 proc. inwestorów zdecydowało się na montaż ich w swoich domach. Następne były systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego (15 proc.) oraz nadmuchy ciepłego powietrza (6 proc.). Tylko w 2 proc. nowych domów znalazły się grzejniki kanałowe.

REKLAMA
 class="wp-image-2080201"

Pomimo dostępności zaawansowanych systemów grzewczych, niektórzy nadal preferują klasyczne rozwiązania. Z badania Oferteo wynika, że jest to mikroskopijna grupa, a dokładnie 1 proc. inwestorów w swoich domach zamontowało tradycyjne piece kaflowe lub kuchenne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA