15 lutego ruszyły rozliczenia podatkowe za ubiegły rok za pośrednictwem elektronicznego systemu Twój e-PIT. Tradycji stało się zadość, czyli część podatników natrafiła na problemy techniczne rządowego serwisu, ale pojawiła się też ważna nowość. W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także działy specjalne produkcji rolnej.
Usługa Twój e-PIT już po raz szósty umożliwia podatnikom złożenie zeznania rocznego w bardzo uproszczonej, elektronicznej formie. Wystarczy zalogować się na stronie podatki.gov.pl i wejść w zakładkę Twój e-PIT, by przejrzeć wstępnie wypełniony przez skarbówkę formularz, ewentualnie wprowadzić zmiany, a następnie złożyć, podpisując elektronicznie.
Przedsiębiorcy rozliczą się przez Twój e-PIT
W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT skorzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również te z zawieszoną działalnością gospodarczą. To właśnie dlatego w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znalazły się trzy nowości:
- PIT-36L – zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
- PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
- PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
We wszystkich formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT są wprowadzone dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. Oznacza to, że na przykład w przypadku rozliczeń osób pracujących na etacie często wystarczy samo przejrzenie formularza PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku. Można jednak zeznanie wypełnić w całości samemu.
Więcej o podatkach przeczytacie w tych tekstach:
Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez nas zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ono automatycznie zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku. W przypadku przedsiębiorców jest inaczej. Muszą oni uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada, a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT – wyjaśnia Sylwia Zdebiak, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.
W zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni dane dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L), a także składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz ulg i odliczeń.
Ryczałtowcy też mogą
Ministerstwo Finansów liczy, że z możliwości rozliczenia w usłudze Twój e-PIT skorzystają tzw. ryczałtowcy, którzy nie wykazują w swoich rozliczeniach kosztów uzyskania przychodów. Ułatwienie dotyczy też posiadaczy nieruchomości, którzy w 2023 r. będą rozliczać przychody z najmu ryczałtem. Drugą dużą grupą jest 670 tys. osób z zawieszoną działalnością gospodarczą, które są zobowiązane do złożenia zeznania, mimo że nie osiągają przychodów lub są one zwolnione z opodatkowania. Po raz pierwszy w usłudze Twój e-PIT będą mogli rozliczyć się ci, którzy w PIT-36 rozliczają przychody z innych źródeł niż działalność gospodarcza. Informacja o ich wysokości znajdzie się w udostępnionym zeznaniu.
Spodziewamy się, że część reprezentantów tych grup spróbuje rozliczyć się przez Twój e-PIT i w nieodległej przyszłości zrezygnuje z rozliczenia przez e-Deklaracje – mówi Sylwia Zdebiak.