REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Przemysł w dół, produkcja samochodów w górę. Takiego wystrzału dawno w Polsce nie oglądaliśmy

Marzec w ujęciu rok do roku przyniósł głębszy spadek produkcji przemysłowej niż oczekiwali ekonomiści. Na tle działów przemysłu jaśnieje gwiazda motoryzacji. Rok do roku produkcja samochodów wzrosła bez mała o 40 proc. I to w najbliższych miesiącach się nie zmieni.

24.04.2023
10:55
kryzys-recesja-spadek pkb
REKLAMA

Produkcja sprzedana przemysłu w marcu bieżącego roku była niższa o 2,9 proc. niż w marcu ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 15,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego – podał GUS w poniedziałek. Dane okazały się gorsze od oczekiwań, które zakładały spadek, ale o 1,9 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-2112367"
Źródło: Macronext na podstawie danych GUS.

W porównaniu z lutym produkcja przemysłowa wzrosła o 14,1 proc., natomiast w okresie styczeń-marzec obniżyła się o 0,6 proc. (w tym samym czasie w 2022 r. notowano wzrost o 16 proc.).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,5 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1 proc. niższym w porównaniu z lutym br. – dodał GUS w komunikacie.

Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tłumaczy, że kurczenie się produkcji przemysłowej to efekt spowolnienia gospodarczego w kraju i strefie euro.

Anemiczne wyniki obserwujemy również w pozostałych krajach regionu oraz na Zachodzie. Obecnie najlepsze wyniki odnotowują producenci motoryzacji (+36,5 proc. rdr), elektryki (+20,3 proc.) oraz maszyn (+16,0 proc.) – zauważa ekonomista PIE.

Jak dodaje, spowolnienie w przemyśle jest względnie płytkie, ale powszechne.

Komentarz GUS wskazuje, że produkcja w marcu spadła w 20 z 34 podstawowych działów produkcji. Również w danych za poprzednie miesiące obserwowaliśmy stopniowe hamowanie aktywności. W ciągu ostatniego kwartału 20 proc. działów przemysłu raportowało dwucyfrowy wzrost sprzedaży. Kolejnych 28 proc. branż wskazywało na jednocyfrowy wzrost aktywności. W nieco ponad połowie sekcji przemysłu produkcja skurczyła się.

Produkcja samochodów zwiększyła się o ponad jedną trzecią

GUS wylicza w komunikacie, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu rok do roku wystąpił w 13 spośród 34 działów przemysłu. Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep zwiększyła się o 36,5 proc., urządzeń elektrycznych – o 20,3 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 16,8 proc., maszyn i urządzeń – o 16 proc.

Spadek produkcji odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu. Produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny obniżyła się o 22 proc., wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną i ciepło o 21,8 proc., a produkcja chemikaliów – o 21,2 proc.

W porównaniu z lutym 2023 r. wzrost produkcji sprzedanej w odnotowano we wszystkich działach przemysłu. Najbardziej zwiększyła się produkcja napojów – o 44,9 proc., pozostałego sprzętu transportowego o 40,5 proc., naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń – o 33,1 proc.

Marcin Klucznik z PIE uważam że kolejne miesiące najprawdopodobniej przyniosą niewielką poprawę aktywności w przemyśle.

Motorem odbicia będą głownie branże maszynowa, elektryczna i motoryzacyjna – będzie to efekt dość solidnych nakładów inwestycyjnych firm. Dodatkowo europejska motoryzacja odbija po dwóch latach systematycznego niedoboru mikrochipów – przypomina,

Wystrzału produkcji przemysłowej nie będziemy oglądać

Polski Instytut Ekonomiczny zaznacza, że tempo odbicia nie będzie efektowne.

Głównym wyzwaniem jest mała liczba nowych zamówień. Ich wartość spadła w lutym o 2,2 proc. – przełoży się na wciąż słabe wyniki w drugim kwartale. Z kolei zastój na rynku nieruchomości oznacza słabsze wyniki w firmach zajmujących się produkcją mebli i części materiałów budowlanych – wylicza Marcin Klucznik, ekspert PIE.

REKLAMA

Przypomina jednocześnie, że nie bez znaczenia jest fakt, że punktem odniesienia będą rekordowe wyniki przemysłu z 2022 roku.

To automatycznie obniży wyniki ze względu na efekty statystyczne

– tłumaczy.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA