REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Programiści szukają pracy po śniadanku. Kawalerkę mogą sobie kupić już po roku

Ubiegły rok nie był dla branży IT rekordowy, ale daleko jej do pogrążania się w biedzie. Średnie zarobki programistów to 12017 zł na umowę o pracę i 11088 zł na B2B - wynika z raportu serwisu rekrutacyjnego Just Join IT. Zarabiają więc ponad dwa razy więcej niż statystyczny Polak.

22.01.2021
8:41
no fluff jobs
REKLAMA

O tym, że w branży IT rynek pracownika trwa w najlepsze, mówi nam jedno z pytań zadanych przez twórców raportu Just Join IT programistom. Mamy pandemię, przedsiębiorcy grożą bankructwami i wysyłaniem ludzi na bruk. O co można zapytać programistów? Ano o to, w jakich godzinach lubią zasiąść do komputera, żeby poszukać nowej pracy.

REKLAMA

Spoiler: najlepiej wertuje się oferty po śniadanku, między 8 a 10 rano. Programiści w ogóle wolą zresztą szukać roboty, siedząc w robocie. Między 8 a 18 aplikowało prawie 65 proc. ankietowanych.  

Zarobki stanęły w miejscu

Mówiąc już nieco poważniej pandemia w pewnym stopniu jednak branże dotknęła. Nie chodzi jednak o stabilność zatrudnienia czy redukcje pensji. Koronawirus wyhamował po prostu wzrost wynagrodzeń.

W styczniu ubiegłego roku junior na umowie o pracę mógł liczyć na 6 tys. zł netto, mid na 10,9 tys., a senior – 16 tys. zł. W grudniu średnie zarobki były raptem o 100-200 zł wyższe.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Pensje podawane są tu brutto i wynosiły na początku roku odpowiednio 6,7 tys.,12,4 tys., oraz 16,1 tys. zł. Pod koniec 2020 r. ich wysokość zmieniła się naprawdę nieznacznie.

 class="wp-image-1342621"

Warszawa i Kraków na przedzie

W oczy rzuca się również stosunkowo niewielka rozpiętość w zarobkach między największymi polskimi miastami. Największą kasę programista wyciągnie w Krakowie i Warszawie. Na umowie o pracę w stolicy początkujący dostaną 7,7 tys. zł netto, midzi 13,9 tys., a seniorzy 17,8 tys. zł.

W Grodzie Kraka ci pierwsi mogą liczyć na 7,2 tys., midzi na 12,8 tys., a seniorzy na… 17,7 tys. zł. Jak na dłoni widać więc, kogo poszukują dzisiaj firmy w dwóch największych centrach IT w kraju. Wyścig po najbardziej doświadczonych deweloperów sprawił, że różnice w zarobkach między miastami niemal się wyrównały.

W drugiej grupie miast moglibyśmy ulokować Poznań, Wrocław i Trójmiasto. Zarobki juniorów wahają się w przedziałach 6,2-6,5 tys. zł, midów 11,3-13 tys., a seniorów 14,1-16,5 tys. zł. Mocno odstają za to Katowice, w których, niezależnie od poziomu doświadczenia, zarabia się od tysiąca do czterech tysięcy mniej niż w firmach z siedzibami w powyższej trójce.

Po oferowanych wynagrodzeniach w ofertach na Just Join IT, widać względną stabilizację w branży. Średnio na początku ubiegłego roku Senior mógł liczyć na stawkę 16 115 zł., a kończył go z kwotą 16 540 zł na B2B. Jednocześnie w 2020 roku widzieliśmy wzmożony popyt na zatrudnienie programistów. Liczba opublikowanych ogłoszeń wzrosła ponad dwukrotnie na naszym portalu pracy i znacznie przekroczyła 20 tysięcy

– ocenia Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Mieszkanie w 12 miesięcy

Dzięki wspomnianym zarobkom programiści dość szybko mogą zrealizować jedne z nieosiągalnych dla sporej części Polaków marzenie – kupno własnego mieszkania.

 class="wp-image-1342624"

Siła nabywcza pracowników IT jest najwyższa w Krakowie. Płace warszawskie, ceny nieco niższe – nic dziwnego, że senior odkładając całą pensję zarobiły na 20m kawalerkę w jeden rok. W stolicy na jednopokojowe mieszkanie pracuje się jednak tylko minimalnie dłużej. W granicach 12 miesięcy trzeba również oszczędzać w pozostałych miastach – najdłużej zajmie to mieszkańcom Katowic, którzy w miesiąc zarabiają na mniej niż 2 metry kwadratowe.

Patrząc na sprawę nieco bardziej życiowo można powiedzieć, że programista na stanowisku seniora zarabiający miesięcznie średnio ponad 16 tysięcy złotych może sobie pozwolić na kupno kawalerki w Polsce już po 2,5 roku odkładania połowy pensji. Zakładając, że przeciętna cena za metr kwadratowy to 8966 zł/m.

Spadek mobile’u

W porównaniu z 2019 r. ogromny spadek zaliczyły technologie mobilne. Liczba ofert pracy, w które klikali użytkownicy Just Join IT, spadła z 820 tys. (pierwsze miejsce w 2019) do 407 tys. Prym wiedzie za to JavaScript z 1,1 mln kliknięć. Mobile’a wyprzedziły też m.in. takie technologie jak Java (700 tys.) i Python (478 tys.).

Gdzie widełki wynagrodzeń są natomiast najwyższe? Tu mamy lekką niespodziankę, bo… właśnie w mobile’u. W Warszawie seniorzy wyciągają tu na UoP 19,2 tys. zł. Zdecydowanie gorzej wynagradzani są jednak juniorzy (6,4 tys.), ustępując kolegom programującym w Pythonie (8,7 tys.), JavaScript (8tys.) i Javie (7,9 tys.). Mobile wśród seniorów jest także najlepiej płatny w Poznaniu

W pozostałych miastach technologie mobilne nie radzą sobie już tak dobrze ustępując Javie (Katowice), Pythonowi (Wrocław) ,a także Ruby (Trójmiasto, Kraków).

REKLAMA

AKTUALIZACJA:

Po Waszych komentarzach skontaktowaliśmy się z Just Join IT. Rzeczywiście, do raportu wkradł się błąd. Wynagrodzenia na umowie o pracę podawane są w kwocie brutto, a w przypadku działalności B2B mówimy o kwotach netto.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA