REKLAMA

Profil zaufany. Dlaczego warto założyć

Profil zaufany umożliwia identyfikację osoby w rejestrach elektronicznych udostępnianych przez niektóre instytucje publiczne. Jego posiadacze wiele spraw urzędowych mogą załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jak założyć profil zaufany i do czego właściwie może ci się przydać.

Profil zaufany. Dlaczego warto założyć
REKLAMA

Kto może założyć profil zaufany i dlaczego warto to zrobić?

Profil zaufany może założyć każda osoba, która:

REKLAMA
  • ma ukończone 13 lat,
  • posiada numer PESEL,
  • posiada pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Profil zaufany to nic innego, jak metoda identyfikacji elektronicznej. Dzięki niej możesz kontaktować się z urzędami i niektórymi instytucjami publicznymi bez wychodzenia z domu. Założenie profilu zaufanego, tak samo jak korzystanie z niego, jest bezpłatne.

Jak założyć profil zaufany?

Procedura rejestracji profilu zaufanego jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na rządową stronę profilu zaufanego i postępować zgodnie z instrukcją:

  • wybieramy „Zarejestruj się”,
  • potwierdzamy swoją tożsamość (za pomocą bankowości elektronicznej, rozmowy wideo z urzędnikiem, e-dowodu lub podczas wizyty w placówce),
  • sprawdzamy poprawność danych, wchodząc ponowie na stronę i klikając „Zaloguj się”.

Najbardziej problematyczne może być potwierdzenie tożsamości, jednak dla osób posiadających konto bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej cały proces trwa kilka minut. Bank, jako instytucja zaufania publicznego, ma prawo uwierzytelnić nasze dane.

Chcąc potwierdzić tożsamość przy pomocy e-dowodu, musisz posiadać dowód z warstwą elektroniczną, smartfon z czytnikiem NFC i aplikacją rządową eDO App.

Nieco więcej czasu zajmie potwierdzenie tożsamości poprzez rozmowę z urzędnikiem. Ponadto, aby ją odbyć, będziesz potrzebować komputera ze sprawną kamerą i mikrofonem. Urzędnik przekaże ci na podany adres mailowy link do rozmowy na Microsoft Teams.

Wybierając potwierdzenie tożsamości poprzez wizytę w placówce, musisz osobiście udać się do jednej z nich. Na rządowej liście placówek uprawnionych do autoryzacji danych znajdują się m.in. urzędy gminy i oddziały ZUS.

Więcej o profilu zaufanym przeczytasz na Bizblog.pl:

Jakie sprawy można załatwić dzięki profilowi zaufanemu?

Profil zaufany można porównać do elektronicznego dowodu tożsamości. Jeśli chcesz złożyć wniosek lub zarejestrować się do systemu, w którym przetwarzane są twoje dane, musisz potwierdzić swoją tożsamość. Profil zaufany pozwala ci to zrobić szybko i bez zbędnych formalności.

Dzięki profilowi zaufanemu załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Umożliwi ci on m.in.:

  • składanie wniosków online i podpisywanie dokumentów urzędowych,
  • uzyskiwanie odpisów aktu stanu cywilnego (aktu urodzenia, małżeństwa itp.),
  • zgłoszenie utraty lub zniszczenia dowodu osobistego,
  • złożenie wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy,
  • złożenie wniosku o świadczenie 800+, „Aktywny Rodzic” i podobnych,
  • wystąpienie o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
  • logowanie do Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
  • złożenie deklaracji podatkowej PIT,
  • sprawdzenie liczby przyznanych punktów karnych.

Profil zaufany dla przedsiębiorców

Profil zaufany przypisany jest wyłącznie do osoby fizycznej, dlatego nie można założyć go na przykład dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przydaje się jednak przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Umożliwia on rejestrację firmy w CEiDG, a także aktualizację danych. Za pomocą profilu zaufanego zalogujesz się do ZUS PUE czy e-Urzędu Skarbowego.

Czy dane w profilu zaufanym są bezpieczne?

REKLAMA

Sceptycy innowacyjnych rozwiązań wskazują na potencjalne zagrożenia związane z użytkowaniem profilu zaufanego. Administratorem danych jest Ministerstwo Cyfryzacji, które zapewnia o ich właściwej ochronie. Ponadto logowanie do profilu zaufanego wymaga dwustopniowego uwierzytelnienia, co redukuje ryzyko ewentualnego wycieku danych. Pamiętaj jednak, aby nikomu nie podawać loginu ani hasła. Zawsze loguj się przez właściwą stronę, natomiast nigdy nie z linków przychodzących na maila. Przekazują je nie instytucje publiczne, a oszuści wyłudzający dane osobowe.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-27T22:19:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T03:50:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T14:20:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T13:03:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T09:53:27+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T04:56:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T22:05:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T20:00:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-25T08:55:00+01:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA