REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo /
  3. Poradniki
  4. Finanse osobiste - poradniki /

Profil zaufany. Jak go założyć?

Profil zaufany to podpis elektroniczny, za pomocą którego można załatwić wiele spraw urzędowych. Procedura założenia nie jest szczególnie skomplikowana – formalności można dopełnić bez wychodzenia z domu. O ponownym jego utworzeniu powinny pamiętać osoby, które nie przedłużyły profilu zaufanego przed 31 października 2023 r.

09.01.2024
22:43
Profil zaufany. Jak go założyć?
REKLAMA

Czym jest profil zaufany i dlaczego warto go mieć?

REKLAMA

Profil zaufany to forma podpisu elektronicznego. Jego założenie jest całkowicie darmowe, podobnie jak korzystanie. Stanowi doskonałą alternatywę dla podpisu kwalifikowanego.

Posiadacze profilu zaufanego mogą korzystać z licznych usług bez wychodzenia z domu celem potwierdzenia swojej tożsamości. Podpiszą nim dokumenty urzędowe, na przykład deklarację wyboru lekarza POZ czy deklarację podatkową.

Osoby, które nie posiadają profilu zaufanego, muszą wszelkiego rodzaju formalności załatwiać bezpośrednio w urzędzie skarbowym, ZUS-ie czy urzędzie miasta.

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany może założyć każdy, kto posiada numer PESEL i pełną zdolność do czynności prawnych. Można to zrobić w dowolnym momencie, całkowicie za darmo.

Profil zaufany zakłada się na dwa sposoby – za pośrednictwem internetu lub w punkcie potwierdzającym. Kluczowe jest bowiem potwierdzenie tożsamości osoby, która chciałaby legitymować się profilem zaufanym.

Chcąc założyć profil bez wychodzenia z domu, należy posiadać dostęp do bankowości elektronicznej. Ponadto bank musi umożliwiać założenie profilu zaufanego – taką usługę oferują najbardziej znane instytucje. Cała procedura jest bardzo prosta – wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, a następnie wybrać formularz zakładania profilu zaufanego. Postępując zgodnie z instrukcją, można założyć go w kilka minut.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku potwierdzania tożsamości w punkcie. W pierwszej kolejności należy zarejestrować się na stronie profilu zaufanego lub ePUAP, wypełniając formularz. Podpis nie będzie aktywny do momentu potwierdzenia tożsamości w urzędzie skarbowym, urzędzie miasta, ZUS-ie czy banku (pełna lista podmiotów znajduje się na stronie profilu zaufanego). Dopiero po osobistym dokonaniu potwierdzenia (należy zrobić to w ciągu 14 dni od momentu złożenia wniosku) podpis będzie aktywny.

Więcej o profilu zaufanym przeczytasz na Bizblog.pl:

Wygaśnięcie profilu zaufanego. Jak postępować?

Profil zaufany ważny jest trzy lata. W czasie pandemii jego ważność była przedłużana automatycznie, ale obecnie trzeba to robić samodzielnie. Wiele osób z pewnością zapomniało, że ich profil zaufany był ważny do 31 października 2023 r. Przypominają sobie o tym dopiero w momencie, gdy przychodzi im podpisać dokument elektroniczny, lecz system nie pozwala tego zrobić.

REKLAMA

Co zrobić w sytuacji, gdy profil zaufany wygasł? Każdy, kto wcześniej korzystał z tego podpisu, wciąż ma dostęp do swojego konta. Wystarczy zalogować się na nie, a następnie założyć nowy profil zaufany. Można to zrobić poprzez bankowość elektroniczną lub za pomocą e-dowodu. Oczywiście istnieje także możliwość potwierdzenia tożsamości w punkcie. Dopóki nie odnowimy profilu zaufanego, nie będziemy mogli podpisywać dokumentów urzędowych elektronicznie.

Warto pamiętać, że wraz z ostatnim dniem października ważność straciły wszystkie profile zaufane, o ile ich właściciele nie zadbali o przedłużenie. Bez względu na to, jaka data widniała przy profilu zaufanym, straciły one ważność 31 października, o czym informowało Ministerstwo Cyfryzacji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA