REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podatki

Polski Ład: Milion podatników w kropce. Powinni szybko zgłosić się do skarbówki

Polski Ład mocno zamieszał w przepisach podatkowych. Najlepszy przykład to sytuacja, w jakiej znaleźli się ryczałtowcy. Aby uniknąć kłopotów w razie kontroli skarbowej, powinni napisać do skarbówki.

26.01.2022
16:33
Polski Ład: Milion podatników w kropce. Powinni szybko zgłosić się do skarbówki
REKLAMA

Po wprowadzeniu w Polskiego Ładu wielu ryczałtowców nie ma pojęcia, jaką stawkę ma zastosować i z jakich ulg podatkowych może skorzystać. Jak mają sobie poradzić? Eksperci radzą: złóżcie wniosek o indywidualną interpretację podatkową.

REKLAMA

W razie kontroli skarbowej przedsiębiorca będzie miał dowód na to, że działa zgodnie z prawem. Jeśli więc zbliża się termin, w którym trzeba określić stawki VAT lub ryczałtu, warto jak najszybciej złożyć odpowiednie wnioski, aby następnie stosować właściwe stawki – radzą eksperci inFaktu.

I wskazują, że dwa podstawowe wnioski, które należy złożyć to:

 • wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej
 • wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej

Dokumenty, które trzeba skierować do Krajowej Informacji Skarbowej, mogą mieć postać pisemną, wystarczy wydrukować odpowiedni formularz i wysłać pocztą na adres KIS. Inną opcją jest wysłanie wniosku elektronicznego za pomocą portalu ePUAP i Profilu Zaufanego.

Krajowa Informacja Skarbowa ma trzy miesiące od złożenia wniosku na odpowiedź i wydanie interpretacji. Jeśli nie odniesie się w tym czasie do sprawy, to na mocy prawa przyjmuje się, że stanowisko w nim przedstawione zostało uznane przez skarbówkę za prawidłowe.

Złóż wniosek online i zabezpiecz się przed karą od skarbówki

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu, dodaje, że we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej przedsiębiorca powinien zapytać, jakie przepisy podatkowe będą w jego przypadku miały zastosowanie.

Dotyczy to zarówno określenia stawek podatkowych, jak i zastosowania odpowiednich ulg. Jeśli argumentacja podatnika co do stosowanych stawek zostanie uwzględniona po fakcie, czyli już po tym, jak został on obciążony niewłaściwym podatkiem, może otrzymać zwrot nadpłaty z Urzędu Skarbowego – przypomina Piotr Juszczyk.

Indywidualna interpretacja podatkowa jest wydawana dla konkretnego podatnika i w konkretnej sprawie. Oznacza to, że nie będzie miała zastosowania w innych sytuacjach. Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) służy do wyznaczania stawki VAT-u, ale może też pomóc w ustaleniu kodu PKWiU, z którą jest powiązany.

Jest to w mojej ocenie jedyny wniosek, który może dać w przyszłości ochronę przy doborze PKWiU, a to może posłużyć przedsiębiorcy w ustaleniu stawki ryczałtu – mówi ekspert.

Jak wypełnić wnioski i ile trzeba zapłacić za wydanie interpretacji

Każdy wniosek składa się z części głównej oraz załącznika. Należy je wypełnić zgodnie z instrukcją. Piotr Juszczyk radzi, by podatnik opisujący swoją sytuację zrobił jak najbardziej szczegółowo, tak aby nie pozostawić żadnych wątpliwości co do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Zalecam, aby we wniosku nie powoływać się na PKWiU, jeśli pytamy o rozstrzygnięcie stawek ryczałtu. Może się zdarzyć, że KIS odniesie się wyłącznie do tego, jaka stawka obowiązuje na wskazanym przez nas PKWiU, a nie do meritum sprawy, czyli pomocy w określeniu właściwej stawki – wyjaśnia.

Opłata to 40 zł płatne za każdą sprawę osobno.

Oznacza to, że jeśli podatnik we wniosku prosi o wyznaczenie kilku powiązanych ze sobą stawek, to powinien z góry zapłacić odpowiednią wielokrotność tej kwoty – tłumaczy inFakt.

Jeśli wysyłasz wnioski pocztą, koniecznie dołącz dowód zapłaty. Podczas składania dokumentów przez ePUAP, płatności możesz dokonać automatycznej albo dołączyć potwierdzenie zapłaty w postaci załącznika.

Ryczałt dla podatników bez dużych kosztów

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że podatników, którzy rozliczali się ryczałtem, było dwa lata temu ponad 1,3 mln. Od stycznia 2020 r., gdy limit przychodu podniesiono z 250 tys. euro do 2 mln euro rocznie, ryczałtowców zapewne przybyło.

Ryczałt od ewidencjonowanych przychodów pozwala prowadzić uproszczoną księgowość. Stawki zależą od rodzaju działalności i wahają się od 2 do 17 proc.

Na wniosek podatnika opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody:

 • z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej
 • z tytułu rolniczego handlu detalicznego.

Od 2023 roku ryczałtem obligatoryjnie opodatkowane zostaną przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego, prowadzonego poza działalnością gospodarczą.

W przypadku opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie można:

 • rozliczać się wspólnie z małżonkiem
 • skorzystać z ulgi na dziecko dla samotnego rodzica.
REKLAMA

Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać:

 • osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej
 • przedsiębiorstwa w spadku
 • spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne
 • spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku
 • spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA