REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo
  3. Samorządy

Powstanie Rejestr Danych Kontaktowych. Teraz sprawy w urzędach mają toczyć się szybciej

Rząd chce ułatwić i przyspieszyć pracę urzędów. Ma w tym pomóc przyjęty pakiet projektów ustaw. Rejestr Danych Kontaktowych, czyli specjalna baza danych petentów - to jedna z zapowiadanych nowości.

14.08.2019
10:41
KPRM nowy Rejestr Danych Kontaktowych
REKLAMA

W Polsce za bardzo nie możemy narzekać na to, że administracja w nosie ma technologię i specjalnie na rękę petentowi nie zamierza iść. Przecież już od pewnego czasu możemy na przykład zameldować się przez internet. A dzięki profilowi zaufanemu możemy też zarejestrować działalność gospodarczą, zgłosić narodziny dziecka, czy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. W tym roku jeszcze doszedł system „Twój e-PIT”

REKLAMA

Tylko ciągle zdarza się, że biurokracja zagląda głębiej w oczy urzędnikom i sprawy przeciągają się niemiłosiernie w czasie. Temu ma zapobiec przyjęty przez rząd pakiet projektów ustaw. Dzięki temu rozszerzy się zbiór e-usług.

Rejestr Danych Kontaktowych za zasadach dobrowolności.

Przyjęte regulacje zakładają powołanie do życia Rejestru Danych Kontaktowych, który ma ułatwić kontakt z administracją. To nic innego jak baza danych, do której trafiać mają takie informacje kontaktowe, jak: imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. A kiedyś też elektroniczny adres do doręczeń. Z tą uwagą, że na umieszczenie ich w Rejestrze musi zgodzić się sam zainteresowany.

Dzięki temu petent będzie mógł być powiadamiany drogą telefoniczną lub mailową o procesie załatwianej sprawy, niedotrzymaniu terminów, czy np. upływie ważności dokumentów. Jak zapewnia KPRM pozwoli to w niektórych przypadkach wyeliminować koszty związane z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji.

Dane 2 milionów osób do marca 2021 r..

Proponowane zmiany przepisów mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Gabinet Mateusza Morawieckiego zakłada, że do marca 2021 r. Rejestr Danych Kontaktowych powinien zapełnić się informacjami od 2 mln Polaków. 

REKLAMA

Kto będzie mógł mieć do nich dostęp? Tylko i wyłącznie wymienione w ustawie instytucje, które o to dodatkowo wystąpią. To może być np. urząd miasta, urząd skarbowy, ale też Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Polski Czerwony Krzyż.

Wśród innych nowości wprowadzanych przez proponowane regulacje znajdziemy również możliwość uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego dzięki odpowiedniej e-usłudze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA