REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Czy Polacy znają przysługujące im prawa?

2023 to rok ważnych zmian w Kodeksie pracy, z których największe dotyczą pracy zdalnej. Z tej okazji portal z ofertami pracy, Rocket Jobs, przeprowadził badanie na grupie 500 pracowników biurowych, by sprawdzić, czy Polacy znają przysługujące prawa i czy czują się bezpiecznie u obecnego pracodawcy.

20.02.2023
8:19
Ważne zmiany w Kodeksie pracy. Czy Polacy znają przysługujące im prawa?
REKLAMA

Pracownicy dobrze oceniają swoją znajomość prawa pracy – wynika z badania, Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Na kim bowiem powinien spoczywać obowiązek edukacji w zakresie prawa pracy i na ile bezpiecznie Polacy czują się z obecnymi przepisami? Oto wyniki badania.

REKLAMA

Co ciekawe, im wyższe stanowisko zajmuje respondent, tym deklaruje większą znajomość przysługujących mu praw. Może to wynikać z doświadczenia, które pracownikom, że warto znać swoje prawa i obowiązki.

Osoby na stanowiskach kierowniczych lub dyrektorskich częściej niż inni twierdzą, że to pracownik powinien wykazać się inicjatywą i poznać swoje prawa. Być może taka refleksja przychodzi z wiekiem i stażem

mówi de Marta Bierca, współzałożycielka agencji badawczej WiseRabbit i współautorka badania.

Osoby na wyższych stanowiskach są w mniejszości. Aż 64 proc. ankietowanych uważa, że obowiązek edukacji powinien spoczywać na pracodawcy.

15 proc. respondentów nie zgodziło się z tą tezą.

Widoczna jest różnica pokoleniowa w znajomości prawa pracy

Hanna Cielebąk, specjalistka rekrutacji w Rocketjobs.pl, Just Join IT i Hello HR, ocenia, że kandydaci i pracownicy z mniejszym stażem pracy przejawiają większą świadomość paragrafów, które pojawiają się w Kodeksie pracy. Młodsi dysponują bowiem bardziej aktualną widzą - zdobywaną w szkole i na studiach.

Wiedza uznawana za fundamentalną, często odświeżana jest dopiero w momencie, gdy jest nam do czegoś potrzebna, kiedy mamy poczucie, że nasz pracodawca robi coś wbrew zapisanym tam zasadom – dodaje Hanna Cielebąk.

80 proc. pracowników biurowych czuje się bezpiecznie

Niemal 70 proc. pracowników biurowych zgadza się, że w ich organizacji przepisy prawa pracy są respektowane. Jednak z drugiej strony 10 proc. respondentów uważa, że obecne przepisy nie dają im komfortu psychicznego w miejscu pracy.

20 proc. mężczyzn nie uważa, aby znajomość prawa pracy była przydatna

Badanie pokazuje, że młodzi Polacy potrzebują edukacji w zakresie praw pracowniczych: w kontekście korzyści, z użyciem przyjaznego języka, z zastosowaniem przykładów. Widać potrzebę odczarowania przepisów jako niezrozumiałych i przydatnych jedynie w sytuacjach problematycznych czy konfliktowych – mówi Marta Bierca.

REKLAMA

Wyniki badania pokazują, że kobiety przywiązują większą wagę do prawa pracy. Jego zapisy pomagają trzem z czterech zapytanych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA