Praca 12 godzin tygodniowo dzięki sztucznej inteligencji. Elon Musk woli łączyć nas z komputerami
Dwójka spośród największych biznesmenów-myślicieli tego świata spotkała się w Szanghaju na otwarciu konferencji WAIC (World Artificial Intelligence Conference). Elon Musk i Jack Ma debatowali nad sztuczną inteligencją i jej wpływem na świat.

Jack Ma to drugi najbogatszy Chińczyk. Jego majątek ocenia się na blisko 38 mld dol. Ma fortunę zbił na Alibabie, platformie e-commerce, która obecna jest również w Polsce – pod marką Aliexpress.
Elon Musk swój pierwszy milion zarobił z kolei na sprzedaży Zip2 w 1999 roku, a później PayPala. Prawdziwą sławę przyniosły mu jednak kolejne firmy: Tesla, SpaceX czy The Boring Company – każda z nich zmienia świat na swój sposób.
Biznesmeni starli się na koncepcje sztucznej inteligencji
Obaj bardzo często stawali po przeciwnych stronach dyskursu o wykorzystaniu SI i jej wpływie na przyszłość ludzkości. Z materiału wideo wybrałem najciekawsze wypowiedzi Muska i Ma.
Sztuczna inteligencja a praca
Według Jacka Ma uczenie maszynowe już teraz sprawia, że świat staje się lepszym miejscem. Możemy zautomatyzować część wykonywanych zadań i poświęcać mniej czasu na wykonywanie tych samych obowiązków.
To ciekawe stwierdzenie biorąc pod uwagę, że jeszcze kilka miesięcy temu Ma chwalił pracę po 12 godzin… dziennie. Stwierdził, że nie ma niczego złego w prawdziwym poświęceniu dla pracy i idei 996, czyli pracy od 9 rano, do 9 wieczorem, przez 6 dni w tygodniu.
Innego zdania był Elon Musk.
Według twórcy Tesli ludzkość ma być jedynie platformą, z której wyrastać ma sztuczna inteligencja. Początkiem, który ma nadać rozpęd prawdziwej rewolucji.
Musk uważa również, że ludzkość powinna scalać się z technologią, np. poprzez połączenie naszych mózgów z komputerami. Dzięki temu zyskami znacznie większą przepustowość informacji.
W odpowiedzi Jack Ma stwierdził, że ludzie powinni być bardziej kreatywni, a prawdziwa mądrość pochodzi z serca, którego komputer oczywiście nie ma. Chiński biznesmen tym samym zszedł na bardziej filozoficzne tematy. Musk trzymał się nauki.
Problem przyszłości: spadek liczby ludności
Biznesmeni zgodzili się, że gdybyśmy usunęli problematykę sztucznej inteligencji, to największym wyzwaniem będzie sprostanie spadkowi liczby ludności. Ten może być bardzo dotkliwy zwłaszcza w Chinach. Państwo Środka zamieszkuje obecnie 1,4 mld ludzi. Najwięcej w wieku 25-29 i 45-49 lat. Za 20 lat ta druga grupa wejdzie w okres starości, co wystawi drugą gospodarkę świata na próbę.
Według Jacka Ma będzie to wyścig z czasem – czy najpierw czeka nas zapaść, czy zdołamy się na nią przygotować z użyciem sztucznej inteligencji.