REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pożar hal targowych Marywilska 44. Poszkodowane firmy dostaną pomoc

Potężny pożar, który strawił hale targowe przy ulicy Marywilskiej w Warszawie uderzył nie tylko w ich właściciela, czyli w giełdową spółkę budowlaną Mirbud, ale także w setki firm, które prowadziły tam działalność handlową. W poniedziałek rano notowania akcji Mirbudu zanotowały gwałtowny spadek, ale inwestorów uspokoiła informacja, że hale były ubezpieczone i zostaną odbudowane. W gorszej sytuacji są drobni przedsiębiorcy, ale pomoc obiecał im Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

13.05.2024
16:08
Pożar hal targowych Marywilska 44. Poszkodowane firmy dostaną pomoc
REKLAMA

Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną niedzielnego pożaru, który całkowicie strawił kompleks hal targowych przy ulicy Marywilskiej w Warszawie. Szybkość rozprzestrzeniania się ognia sprawiła, że pojawiło się wiele komentarzy, że mogło to być podpalenie, ale to ustalą biegli, którzy będą badać pogorzelisko, gdy będzie to bezpieczne.

REKLAMA

Notowania Mirbudu

Pożar już jednak wywołał poważne skutki ekonomiczne dla wielu firm. Akcje giełdowej spółki Mirbud, do której należy właściciel hal, spółka Marywilska 44, zaliczyły spadek aż o 5 proc. po otwarciu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w poniedziałek, ale potem skala przeceny spadła o połowę. W dużym stopniu przyczynił się do tego komunikat firmy o tym, że hale były ubezpieczone i zamierza je odbudować, ale także fakt, że całe wydarzenie ma nieduży wpływ na działalność całej grupy.

Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz firmy inwestycyjnej XTB w komentarzu rynkowym zwraca uwagę, że spółka Mirbud działa we wszystkich segmentach związanych z działalnością budowlaną, a spółka Marywilska 44 jest związana z działalnością inwestycyjną w nieruchomości. Ekspert zwraca uwagę, że pod względem przychodów spółka Marywilska 44 była relatywnie mało znacząca dla całej grupy kapitałowej Mirbud – na 3,3 mld zł przychodów Mirbudu w 2023 r. na Marywilską przypadło zaledwie 61 mln zł.

Więcej o działalności gospodarczej przeczytacie w tych tekstach:

Warto wspomnieć, że spółka Mirbud osiągnęła w ostatnim czasie historyczne szczyty pod względem cen na giełdzie powyżej 10 zł za akcję i charakteryzuje się relatywnie niskimi wycenami na poziomie ok. 1,2 dla wskaźnika ceny do wartości księgowej oraz nieco powyżej 7 dla wskaźnika ceny do zysku – pisze Michał Stajniak.

Analityk XTB tłumaczy, że spółka w ostatnim kwartale zeszłego roku zanotowała wzrost przychodów o 23,5 proc. w ujęciu rok do roku, a jej zysk netto wzrósł aż o 150 proc. Stajniak dodaje, że spółka ma opublikować skonsolidowany raport za pierwszy kwartał bieżącego za 10 dni. Ekspert zaznacza, że spółka dopiero w kolejnych komunikatach poinformuje, w jaki sposób ostatnie wydarzenie wpłynie na jej przyszłe wyniki finansowe.

Pomoc przedsiębiorcom oferuje ZUS

O ile Mirbud wyjdzie z tej sytuacji raczej bez szwanku, to nie można tego powiedzieć o setkach drobnych przedsiębiorców, którzy w pożarze stracili wszystko. Duże znaczenie dla nich ma zapowiedź odbudowy hal, ale pomocną dłoń do przedsiębiorców wyciągnął także ZUS. Zakład ogłosił już, że we wszystkich swoich placówkach w Warszawie na specjalnie oznaczonych stanowiskach obsługi klientów udzielane są informacje o możliwych formach pomocy.

REKLAMA

Poszkodowanym przedsiębiorcom ZUS oferuje między innymi odroczenie terminu płatności składek i rozłożenie należności z tytułu nieopłaconych składek na raty. Pomocą w skompletowaniu oraz wypełnieniu niezbędnych dokumentów służą powołani w oddziałach ZUS-u doradcy do spraw ulg i umorzeń, a uruchomiono też specjalną infolinię dla poszkodowanych przedsiębiorców.

ZUS zaznacza, że warunkiem udzielenia ulgi jest wystąpienie do ZUS-u z wnioskiem w tym zakresie oraz dostarczenie dokumentów niezbędnych do oceny sytuacji finansowej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA