REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Powołanie Glapińskiego na kolejną kadencję będzie zgodne z prawem. Pałac Prezydencki nie ma wątpliwości

Mamy opinie prawne, że ponowne powołanie Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego, jest dopuszczalne i zgodne z prawem - zapewnia szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Sejm ma wybrać Glapińskiego na szefa NBP już w przyszłym tygodniu.

06.05.2022
16:33
adam glapinski
REKLAMA

Powołanie Adama Glapińskiego na kolejną kadencję w Narodowym Banku Polskim może być niezgodne z prawem - podało radio RMF FM.

REKLAMA

Jak twierdzi rozgłośnia, w Pałacu Prezydenckim pojawiły się opinie prawne w tej kwestii, a Andrzej Duda ma domagać się od współpracowników wyjaśnień w tej sprawie. To stawiać miało pod znakiem zapytania zaplanowane na przyszły tydzień powoływanie Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP.

Chodzi o przepisy zawarte w ustawie o Narodowym Banku Polskim. Zgodnie z jej zapisami członkiem zarządu NBP można być maksymalnie dwie kadencje. 

W lutym 2016 roku prezydent Andrzej Duda - na wniosek ówczesnego prezesa NBP Marka Belki - powołał Adama Glapińskiego na stanowisko członka zarządu banku, co trzeba uznać za pierwszą kadencję Glapińskiego w zarządzie

- twierdzi RMF FM.

Zaledwie kilka miesięcy później, w czerwcu tego samego roku, Andrzej Duda powołał Glapińskiego na prezesa banku. Co jak informuje rozgłośnia, miałby być drugą kadencją w zarządzie banku. Na więcej ustawa nie pozwala. A więc może to nie pozwalać na powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa, czyli trzecią w zarządzie.

Pałac Prezydencki nie ma wątpliwości

Z kolei szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w rozmowie z PAP przypomniał, że zarzuty dot. ponownego powołania Adama Glapińskiego na prezesa NBP pojawiły się już kilka miesięcy temu. Stało się to jeszcze przed jego formalnym zgłoszeniem.

Mamy własne opinie, że wszystko jest zgodnie z prawem i tego się trzymamy. Mamy przygotowaną argumentację prawną i opinie, że jest to dopuszczalne"

- powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Dopytywany, czy prezydent rozważa wycofanie kandydatury Glapińskiego, Szrot odpowiedział: "Potwierdzam, że pan Glapiński jest kandydatem pana prezydenta".

O opinię prawników, na przykład niektórych byłych szefów Trybunału Konstytucyjnego, poprosił też RMF FM. Jak się okazuje część z nich podziela opinie Pałacu Prezydenckiego.

Urząd prezesa Narodowego Banku Polskiego jest wyjątkowy i pozwala na pominięcie przepisów o kadencyjności członków zarządu banku

- twierdzą prawnicy.

Wybór prezesa NBP w przyszłym tygodniu

Sejm ma zająć się powołaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego podczas posiedzenia zaplanowanego na 11 i 12 maja.

REKLAMA

Aktualna kadencja prof. Adama Glapińskiego na stanowisku szefa NBP upływa 21 czerwca 2022 roku. Prezydent Andrzej Duda już w styczniu zawnioskował jednak do marszałek Sejmu o powołanie go na drugą kadencję w tej roli. 

Wniosek o powołanie Adama Glapińskiego na kolejne sześć lat na stanowisku prezesa NBP jest opublikowany na stronach internetowych Sejmu. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA