REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Ogromne wsparcie dla Ukrainy ze strony NBP. Rekordowy swap o wartości 1 mld dolarów

NBP wspiera Ukrainę i wykonuje historyczny gest na bezprecedensową dotąd skalę. Narodowy Bank Polski udostępnił Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową na parze dolar amerykański/hrywna do kwoty 1 mld USD. Udzielony swap jest ogromnym wsparciem, jakie Narodowy Bank Polski udziela walczącej z rosyjską zbrojną agresją Ukrainie i jej systemowi finansowemu.

21.03.2022
19:33
wstopy procent
REKLAMA

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ta banalna prawda w trudnych chwilach jest jednak czymś więcej niż tylko powiedzeniem. W najtrudniejszym momencie okazuje się, na kogo naprawdę możemy liczyć.

REKLAMA

NBP wspiera Ukrainę i wykonuje historyczny, bezprecedensowy ruch, by pomóc gospodarce naszego sąsiada, demolowanej przez rosyjską inwazję

Biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności związane z agresją Rosji na Ukrainę, co może mieć negatywny wpływ na stabilność systemu finansowego w Polsce, Narodowy Bank Polski udostępnił z dniem 21 marca 2022 r. Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową na parze dolar amerykański/hrywna do kwoty 1 mld USD

- czytamy w komunikacie wydany przez Narodowy bank Polski w poniedziałek.

Po rozmowach ze stroną ukraińską NBP postanowił udzielić stronie ukraińskiej swapa nie w PLN, a w USD.

Nie ma wątpliwości co do tego, że udzielony swap jest ogromnym wsparciem dla naszych sąsiadów. To historyczny gest polskiej strony, na niespotykaną dotąd skalę.

REKLAMA

NBP, przy osobistym zaangażowaniu prezesa NBP, prof. Adam Glapińskiego, od początku wojny angażuje się w pomoc Ukrainie i jej obywatelom, w tym także uchodźcom. Na ukończeniu są m.in. prace związane z wymianą hrywny. NBP podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy.

18 marca 2022 r. Narodowy Bank Polski podpisał umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy, dzięki której każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić ukraińskie hrywny (do 10 000 UAH) na polskiego złotego. Wymiana będzie możliwa po zaokrąglonym, oficjalnym, a nie kantorowym kursie, od 25 marca 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA