REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pół miliarda dla polskich startupów. To może być najlepszy rok w historii

Od czerwca do września 2022 roku lokalne i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime startupy 513 mln zł. Jeśli chcemy przebić wynik z roku ubiegłego, to w ostatnim kwartale przez rynek VC powinno przepłynąć 1,1 mld zł. Poprzeczka wisi wysoko, ale możemy ją przeskoczyć.

25.10.2022
17:58
Pół miliarda dla polskich startupów. To może być najlepszy rok w historii
REKLAMA

W ciągu trzech kwartałów 2022 roku do polskich przedsiębiorstw popłynęło 2,5 mld zl. Tymczasem w całym 2021 roku rynek zasiliła kwota 3,6 mld zł. Za lwią część tego wyniku odpowiada czwarty kwartał, kiedy suma inwestycji oscylowała ponad 1,2 mld dol. - nawet z wyłączeniem megarund.

REKLAMA
 class="wp-image-1948738"
Liczba i wartość transakcji. Zestawienie osobno prezentuje megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz.

Czwarty kwartał w ciągu ostatnich dwóch lat przynosił nam największe rundy.

Pozwala to wierzyć, że mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy. Co najważniejsze, będzie to nas wyróżniać na tle innych regionów, w których obserwujemy duże spadki. Postrzegamy to jako pozytywny sygnał dla zagranicznych inwestorów chcących działać w CEE – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures. 

Prawdzie należy jednak oddać, że wyniki rok do roku pokazują spadek o 12 proc. Z drugiej strony wzrosła liczba transakcji, co jest pozytywnym prognostykiem na przyszłość: niewielkie rundy w 2022 roku mogą zaowocować większymi inwestycjami w 2023 roku.

Mediana wielkości rundy utrzymuje się na stałym poziomie 1,1 mln zł, ale spadła z kolei średnia wielkość rundy - do 4 mln zł. Z jednej strony wynika to z dużej aktywności funduszów BridgeAlfa, gdzie pojedyncza inwestycja nie może przekraczać 1 mln zł. Z drugiej natomiast widać mniejsze zaangażowanie funduszów międzynarodowych, które na polski rynek zwykle wnosiły duże sumy.

Po raz pierwszy od dawna to polskie fundusze zainwestowały więcej, niż zagraniczne:

 class="wp-image-1948759"
W całym 2019 roku środki zagraniczne odpowiadały za 54 proc. inwestycji VC.

Polska wygląda dobrze na tle Europy, który zaliczył spadek o 36 proc.

Mimo spowolnienia na polskim rynku odnotowaliśmy 8 transakcji powyżej 10 mln zł. Do największych z nich należą SunRoof i Nevomo, które pozyskały po 70 mln zł. Pierwsza firma umożliwienie właścicielom domów produkcji prądu na własne potrzeby, dzięki wykorzystaniu dachów solarnych.

REKLAMA

W obecnym roku mieliśmy na to w Europie dostatecznie dużo dowodów, zmagając się z falą upałów w cieniu niepewności o dostawy energii zimą. Misją SunRoof jest nie tylko umożliwienie właścicielom domów produkcji prądu na własne potrzeby, ale też wkład w rozwój zielonej infrastruktury energetycznej – mówił Bizblog.pl twórca firmy Lech Kaniuk.

Druga firma zajmuje się zaś koleją magnetyczną i na początku września ogłosiła ukończenie 700-metrowego toru testowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA