Drugie miejsce na ponad 37 tys. uczniów z 28 europejskich krajów - to niezwykłe osiągnięcie 14-latków z Polski, którzy wzięli udział w Europejskim Quizie Finansowym. Reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie ustąpili jedynie Grekom.
Europejska Federacja Bankowa co roku organizuje Europejski Quiz Finansowy, który ma wspierać edukację finansową - kluczową dla przyszłości Starego Kontynentu i jego gospodarki. W tym roku w ścisłym finale znalazło się 28 ekip narodowych. Po raz pierwszy do tego grona dołączyła również Ukraina.
Jak wygląda ten quiz?
Uczniowie musieli zmierzyć się z testem składającym się z 30 pytań - od oszczędzania i inwestycji, przez zadłużenie, po cyberbezpieczeństwo. Kilka przykładów poniżej:
Co się stało z amerykańską giełdą w 1929 roku?
- Wartość akcji runęła (prawidłowa),
- Akcje podwoiły swoją wartość,
- Wartość ziemniaków spadła,
- Nastąpiło trzęsienie ziemi.
Co powoduje, że postrzegana inflacja jest wyższa niż inflacja mierzona?
- Wzrosty cen są bardziej zauważalne niż spadki lub stabilne ceny
- Ceny dóbr codziennego użytku mogą zmieniać się bardziej niż ceny w ogóle
- Ceny tego, co kupujesz, mogą zmieniać się bardziej niż średnie ceny
- Wszystkie odpowiedzi są prawidłowe (prawidłowa)
Spłacając raty kredytu, co spłacasz?
- Tylko odsetki,
- Tylko część kapitału pożyczki,
- Odsetki i część kapitału pożyczki (prawidłowa),
- Nic nie płacisz, taka jest idea pożyczania pieniędzy
Polski duet na drugim miejscu
Barbarze Wiśniewskiej oraz Przemysławowi Ćmachowskiemu udało się wyprzedzić wszystkie nacje poza Grekami. W nagrodę ich szkoła otrzymała 2000 euro do wykorzystania na cele edukacyjne.
Choć wynik finałowy nie ma przełożenia w polskim systemie edukacji (jak np. olimpiada z przedmiotu), to z pewnością jest to osiągnięcie, które młodzi Polacy będą mogli wpisać na swoim świadectwie. Przyda się ono zwłaszcza Barbarze, która chce zgłębiać nauki ścisłe. Przemysław ma już obraną inną ścieżkę.