Polakom lepiej idzie w biznesie. Nadchodzi ożywienie
Maj nie przyniósł dużych zmian w strukturze firm zarejestrowanych w REGON. Pojawiają się za to pierwsze jaskółki ożywienia gospodarczego, których – zdaniem ekonomistów – z każdym kolejnym miesiącem może być więcej. Cieszy zwłaszcza odbicie w przemyśle i budownictwie. Oba sektory w ostatnich miesiącach mocno odczuły skutki spowolnienia.
Nowo zarejestrowanych firm mieliśmy w maju mniej niż miesiąc wcześniej. Według stanu na koniec maja 2024 roku do rejestru REGON wpisanych było 5,216,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej. W ubiegłym miesiącu zarejestrowano 30,3 tys. nowych podmiotów, o 10,8 proc. mniej niż w kwietniu – podał Główny Urząd Statystyczny we wtorek. W ubiegłym miesiącu mniej zarejestrowano nowych spółek handlowych (-19,9 proc.) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (-9,7 proc.).
Mniej zarejestrowanych i zawieszonych firm
Mniej niż miesiąc wcześniej zarejestrowano nowych spółek handlowych (-19,9 proc.) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (-9,7 proc.). Wyrejestrowań miesiąc do miesiąca było mniej o 19,6 proc.
Odnotowano spadek liczby wyrejestrowanych spółek cywilnych o 32,4 proc., spółek z ograniczoną odpowiedzialnością o 26,1 proc. Liczba wyrejestrowanych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zmniejszyła się o 18,7 proc. – wylicza GUS w komunikacie.
Zawieszone działalności gospodarcze stanowiły w maju 14,3 proc. ogólnej liczby wpisanych podmiotów i było ich o 0,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
Spadek liczby podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano w sekcji zakwaterowanie i gastronomia o 9,3 proc., działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją o 4,3 proc., administrowanie i działalność wspierająca o 1,4 proc. – podał GUS.
Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ocenia w komentarzu do danych GUS, że maj nie przyniósł wielkich zmian w strukturze podmiotów.
Liczba zarejestrowanych działalności była wprawdzie mniejsza niż rok temu, ale poprawie uległa liczba zawieszonych i wyrejestrowanych podmiotów. Odbicie aktywności gospodarczej będzie sprzyjać poprawie w najbliższych miesiącach – wskazuje ekonomista.
Odbicie w przemyśle i budownictwie
W maju zarejestrowano ok. 30 tys. podmiotów gospodarczych, w porównaniu z ubiegłym rokiem było ich mniej o 4,7 proc.
Wyraźny spadek widoczny był zarówno wśród spółek oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. To między innymi efekt słabszej kondycji w sektorze usług profesjonalnych oraz mniejszej liczby sklepów w handlu detalicznym. Niemniej spadek ma raczej charakter przejściowy – wyjaśnia ekspert PIE.
Jakub Rybacki wskazał, że spadła liczba podmiotów, które zostały wyrejestrowane oraz zawieszone. W pierwszym wypadku majowy wynik na poziomie 15,6 tys. był o 7,2 proc., niższy niż przed rokiem, w drugim – o 0,5 proc. po spadku z 750,9 do 747,2 tys.
Spadek jest charakterystyczny dla drugiego kwartału, jednak wyniki są dobre na tle ubiegłych lat. Podobnie jak w przypadku wyrejestrowań lepsze wyniki obserwujemy w sektorze budowlanym oraz przemyśle. W najbliższych miesiącach zobaczymy też więcej wracających działalności z sektora turystycznego i HoReCa – zapowiada szef zespołu makroekonomii w PIE.