REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polacy na orbicie. Tworzą konstelację do podglądania nas z kosmosu

SatRev to polski producent nano i mikrosatelit, który buduje konstelację satelitów do obrazowania Ziemi w wysokiej rozdzielczości i z częstotliwością 30 minut. Firma właśnie zamknęła rundę inwestycyjną. Polakom przyświeca jasny cel: chce stworzyć konstelację do obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości obrazu i w czasie jak najbardziej zbliżonym do rzeczywistego. Firma już teraz dostarcza zdjęcia satelitarne do zarządzania kryzysowego, monitorowania zmian klimatycznych czy zanieczyszczeń środowiska.

10.06.2024
6:32
Polacy na orbicie. Tworzą konstelację do podglądania nas z kosmosu
REKLAMA

SatRev zarabia na projektowaniu, produkcji i wynoszeniu satelitów. Firma współpracuje na tym polu z agencjami rządowymi Omanu oraz Australii. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych tego typu kontraktów w innych krajach, w tym w Afryce.

REKLAMA

Nasze rozwiązania umożliwiają także wynoszenie ładunków klientów (payload) na orbitę w ramach naszej orbitalnej usługi transportowej, tzw. Hosted Payload Mission  – wyjaśnia Grzegorz Zwoliński, szef firmy (na zdjęciu poniżej)

SatRev ma obsługiwać bookowanie ładunków do transportów kosmicznych przez stronę internetową, a także ich szybkie wyniesienie na orbitę okołoziemską z wykorzystaniem własnych satelitów. 

SatRev ma już 11 satelitów na ziemskiej orbicie

Spółka chce stworzyć własną konstelację satelitów REC z krótką częstotliwością odświeżania, wynoszącą pół godziny. Wymaga to umieszczenia na odpowiedniej orbicie okołoziemskiej ponad tysiąca satelitów, które następnie mogą przekazywać informacje, na przykład wojsku.

Czytaj więcej o kosmosie:

Napięcia geopolityczne, trwająca wojna na Ukrainie, zagrożenia płynące z konfliktów na różnych terytoriach – nie tylko w Europie, dodatkowo zwiększyły presję oraz zapotrzebowanie na nasze usługi. A to tylko mały wycinek zastosowania danych satelitarnych - zaznacza prezes SatRev, Grzegorz Zwoliński.

 class="wp-image-2020804"
Grzegorz Zwoliński, szefujący SatRev

Imperio wykłada 1,5 mln zł

Z obrazowania z częstym odświeżaniem może jednak korzystać więcej sektorów gospodarki: ubezpieczenia, geodezja i kartografia, rolnictwo precyzyjne i leśnictwo, zarządzanie kryzysowe, wody lądowe czy monitorowanie podatków od nieruchomości.

REKLAMA

Zapotrzebowanie na tego typu dane rośnie w dynamicznym tempie, dlatego jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do naszej przyszłości na rynku. Technologia satelitarna wymaga wyjątkowo dużego zaangażowania finansowego i merytorycznego, ale jest to wkład, który się opłaca, bo pociąga za sobą ponadprzeciętny wzrost technologiczny i perspektywę stosunkowo dużego zwrotu inwestycji - podkreśla Zwoliński.

Właśnie to przekonało zapewne do inwestycji fundusz Imperio ASI, który 7 czerwca objął 42 857 akcje SatRev za kwotę 1,5 mln zł. W komunikacie firma podała, że konstelacja ma być gotowa do roku 2028.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA