REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Co to jest: w Europie spada, a w Polsce rośnie? I nie ma się z czego cieszyć

Jak kształtuje się podatek od przedsiębiorstw w poszczególnych krajach europejskich? Sprawdzam powiedział francuski think tank Institut Montaigne we współpracy z firmą audytorską Mazars. W tym celu prześwietlono 11 państw. Okazuje się, że wzrost tych danin od produkcji odnotowano w ostatnim czasie tylko w dwóch krajach: we Włoszech no i w Polsce.

16.02.2023
15:01
podatek-produkcja-kraje-europejskie
REKLAMA

Wysokość podatku produkcyjnego przeanalizowano w 11 krajach: Holandii, Szwajcarii, Niemczech, Belgii, Portugalii, Polsce, Hiszpanii, Danii, Włoszech, Francji i Szwecji. Zdaniem Institut Montaigne poziom tej daniny wykazuje przy okazji konkurencyjność i dynamikę gospodarczą. 

REKLAMA

Obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek jest posiadanie jasnego i obiektywnego narzędzia oceny konkurencyjności poszczególnych krajów europejskich - czytamy w opracowaniu francuskiego think tanku.

Badanie wykazało tendencje spadkową podatków od produkcji w Europie. Spośród 11 prześwietlonych pod tym kątem państw, w aż 9 nastąpiło zmniejszenie wagi podatków od produkcji, co - zdaniem Institut Montaigne - odzwierciedla wspólne dążenie do wzmocnienia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw.

Podatek od produkcji: Polska w połowie stawki

Danina od produkcji spadła wszędzie tylko nie w dwóch krajach. Chodzi o Włochy i Polskę. Za powód takiej sytuacji podaje się kryzys zdrowotny związany z pandemią COVID-19 i daniny mające negatywny wpływ na środowisko. Ale mimo tych zwyżek, Włochy w tym zestawieniu plasują się na trzecim, a Polska na szóstym miejscu. W naszym przypadku ten podatek miał wynosić jeszcze w 2021 r. 1,7 proc. polskiego PKB (wobec 1,5 proc. w 2020 r.). Zestawienie otwiera Szwecja, której podatki od produkcji stanowią aż 9,9 proc. PKB (w 2020 r. to było nawet 10,3 proc.). Na drugim miejscu plasuje się Francja: 4,4 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2020 r. 

undefined

Francja nadal należy do złych uczniów Unii Europejskiej, ponieważ jej podatki od producentów stanowią 3,8 proc jej PKB, czyli znacznie powyżej średniej badanych krajów, szacowanej na 2,5 proc. PKB - zaznacza Institut Montaigne.

Po drugiej stronie tej tabeli, z wynikiem raptem 0,5 proc. (w 2020 r. to było jeszcze mniej, bo 0,4 proc.) jest Holandia, następnie Szwajcaria i Niemcy (po 0,7 proc. w 2020 i w 2021 r.).

W Polsce nie tylko ta danina urosła

REKLAMA

Okazuje się, że u nas nie tylko podatek od produkcji lekko spuchł. Jak pokazują to szacunkowe dane Ministerstwa Finansów za 11 miesięcy ub.r. w górę poszybowały także dochody z podatku VAT, CIT i z akcyzy. Wyjątkiem jest jedynie PIT. Tylko z VAT-u mieliśmy o ok. 11,8 mld zł większe wpływy niż w tym okresie w 2021 r. Akcyza z kolei wzrosła o ok. 4,2 mld zł, a dochody z CIT były wyższe o ok. 17,8 mld zł. PIT zaś skurczył się o jakieś 1,9 mld zł, patrząc rok do roku. Resort tłumaczy to przekazaniem samorządom dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku osobowego od osób fizycznych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA