REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Skarbówka udostępniła Polakom PIT-y. Zajrzyjcie, bo czekają tam na was tysiące złotych do zwrotu

15 lutego podatnikom zostaną udostępnione gotowe deklaracje podatkowe. Dzięki podwyższonej kwocie wolnej od podatku szczęśliwcy mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych zwrotu od fiskusa. Takich osób będzie w tym roku zdecydowana większość, bo Ministerstwo Finansów twierdzi, że liczba podatników zobowiązana do dopłaty spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 800 tys.

15.02.2023
5:35
nowy podatek
REKLAMA

Podatki na ogół kojarzą nam się z czymś nieprzyjemnym, ale dzień składania deklaracji podatkowych jest wyjątkiem. W przypadku osób pracujących na etacie bądź w oparciu o umowy cywilnoprawne zaliczki na podatek dochodowy zostały już przecież odprowadzone. Ba, nierzadko w większej ilości niż było to potrzebne, bo bez uwzględnienia kwoty wolnej od podatku.

REKLAMA

Dopóki ta ostatnia wynosiła 3 tys. zł, zwroty były symboliczne. Fiskus przelewał Polakom nieco ponad 500 zł i tyle. Teraz się to zmieniło. Najpierw kwota wolna wzrosła do 8 tys., a od 1 stycznia 2022 r. wynosi 30 tys. zł.

Do wyrwania od państwa jest więc nawet ponad 4 tys. zł zwrotu

W ręce większości podatników trafią mniejsze sumy. Przykład? Ministerstwo Finansów liczyło, że osoba pracująca na umowie-zleceniu i zarabiająca 4 tys. zł, dostanie 2,8 tys. Przy dwukrotnie wyższym uposażeniu kwota wyniesie trochę ponad 2 tys. zł.

undefined

Ile dokładnie, będzie można sprawdzić już 15 lutego w usłudze Twój e-PIT. Tak samo jak w ubiegłych latach urzędnicy przygotują gotowe formularze, które w wielu wypadkach będzie można przesłać od razu do urzędu skarbowego. Warto jednak najpierw dokładnie je przejrzeć. W zeznaniach nie pojawią się na przykład ulgi, więc jeżeli chcemy z którejkolwiek z nich skorzystać, trzeba będzie ją zaznaczyć osobiście.

Rozliczanie się przez internet ma jeszcze jedną zaletę – pieniądze otrzymamy szybciej. Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT powinni dostać zwrot podatku w ciągu 45 dni. w przypadku tradycyjnego, papierowego rozliczenia termin nie uległ zmianie i wciąż wynosi okrągłe trzy miesiące.

Część Polaków będzie musiała dopłacić fiskusowi

REKLAMA

Zdaniem resortu finansów niedopłatę podatku dochodowego wykazano dokładnie u 1,2 mln Polaków, czyli o 800 tys. mniej niż w rozliczeniu za 2021 r.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online – przypomina MF

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA