REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podatki

Uważajcie na nową ulgę podatkową. Miała być hitem, stała się podstępną pułapką na emerytów

Zerowy PIT dla seniorów to wprowadzona w 2022 roku ulga podatkowa, z której po raz pierwszy w tym roku mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku emerytalnym, które po osiągnięciu wymaganego wieku nie przeszły na garnuszek ZUS-u, nadal pracują zawodowo i podlegają ubezpieczeniu społecznemu.

10.02.2023
15:36
emerytury pit podatki
REKLAMA

Ulga PIT-0 pozwala seniorom skorzystać ze zwolnienia od opodatkowania przychodów do 85 528 zł w skali roku – wskazuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.

REKLAMA

Jak dodaje ekspert, zerowy PIT dla emeryta obejmuje przychody osiągnięte z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia i opodatkowanej działalności gospodarczej.

Z ulgi nie skorzysta natomiast osoba, która osiąga przychody z umowy o dzieło czy praw autorskich, oczywiście z wyjątkiem tych uzyskiwanych w ramach umowy o pracę – zaznacza doradca inFaktu.

Piotr Juszczyk podpowiada, że emeryci na samozatrudnieniu powinni przeanalizować, według której formy opodatkowania będzie dla nich korzystniej rozliczać prowadzoną działalność.

Do wyboru mają skalę podatkową, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co prawda nie muszą opodatkować dochodów do wysokości 85 528 zł, ale prowadząc działalność muszą zapłacić składkę zdrowotną – zaznacza.

undefined

Na skali podatkowej wynosi ona 9 proc., a na podatku liniowym 4,9 proc. dochodu – ale nie mniej niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Inaczej jest na ryczałcie ewidencjonowanym. W tym wypadku podatnicy rozliczają składkę w zależności od osiąganego przychodu.

PIT-0 nie zawsze jest opłacalny dla seniora

Piotr Juszczyk zwraca uwagę, że jeśli przedsiębiorca, który jest emerytem, w trakcie roku osiągnie 85 tys. zł przychodu, to cała ta kwota jest zwolniona z opodatkowania.

Zdawałoby się, że nie ma znaczenia, jaką formę opodatkowania senior wybierze. Jednak wybór ten jest kluczowy dla jego portfela ze względu na składkę zdrowotną – podkreśla.

Przyjmijmy, że płaci składkę emerytalną i rentową w wysokości 13 741,32 zł rocznie. Składka zdrowotna wraz ze składkami emerytalnymi i rentowymi dla poszczególnych form opodatkowania wyniesie:

 • na skali podatkowej – 20 154,60 zł rocznie
 • przy podatku liniowym – 17 510,52 zł rocznie
 • na ryczałcie przy stawce 8,5 proc. – 21 264,48 zł

Jak widać, najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy jest podatek liniowy. Różnica jest wyraźna – to aż 2 644,08 zł w skali roku – wskazuje Piotr Juszczyk.

I dodaje, że wielu podatników z uwagi na 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku oraz niską stawkę dla pierwszego progu podatkowego mogłoby pomyśleć, że to skala będzie odpowiednia.

Co istotne, emeryci prowadzący działalność gospodarczą zwolnieni są z obowiązku opłacania składek ZUS, z wyjątkiem składki zdrowotnej. Aby jednak skorzystać z ulgi dla seniorów, emeryt musi opłacać składki emerytalne i rentowe. W konsekwencji jest to dla niego dodatkowe obciążenie – zauważa ekspert.

Jeśli senior-przedsiębiorca nie chce korzystać z ulgi PIT-0, to nie musi płacić składek emerytalnych i rentowych oraz nie ma dodatkowych kosztów, zarobki będą już opodatkowane.

Obciążenie składką zdrowotną i podatkiem wyniesie odpowiednio:

 • na skali podatkowej – 14 250 zł
 • przy podatku liniowym – 19 524 zł
 • na ryczałcie (8,5 proc.) – 14 532 zł

Bez zastosowania PIT-0 dla emeryta najkorzystniejszą formą opodatkowania jest więc skala podatkowa – potwierdza doradca podatkowy z inFaktu.

Jak dodaje, nieskorzystanie z ulgi będzie dla niego bardziej korzystne. Stosując podatek liniowy, zyska w porównaniu z ulgą aż 3 260,52 zł rocznie.

Ostatecznie przy przychodach 85 tys. zł rocznie prowadzącemu działalność seniorowi nie opłaca się zawieszać emerytury i korzystać z ulgi. Bez stosowania ulgi w portfelu zostanie mu 70 750 zł, a z ulgą byłoby to 67 489,48 zł i dodatkowo nie mógłby otrzymywać emerytury – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Uzyskujesz jeszcze wyższe przychody? Wybierz ryczałt ewidencjonowany

Co będzie się opłacało emerytom osiągającym wyższe przychody, na przykład 180 tys. zł bez kosztów i ze składkami ZUS?

W takim przypadku kwota przychodu jest wyższa niż ulga PIT-0. Podatnik musi więc zapłacić podatek od nadwyżki ponad kwotę objętą ulgą – zauważa ekspert inFaktu.

I wylicza, że obciążenie z tytułu podatku i składek ZUS zdrowotne wyniesie:

Przy takich przychodach, z dużym ZUS, bez kosztów oraz z zerowym PIT, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie ryczałt 8,5 proc. – konstatuje doradca podatkowy.

Bez zastosowania ulgi obciążenia wyniosą wtedy:

 • na skali podatkowej – 46 200 zł
 • przy podatku liniowym – 41 344 zł
 • na ryczałcie (8,5 proc.) – 22 607 zł

Jak podsumowuje główny doradca podatkowy firmy inFakt, wielu podatników osiągających niższe przychody intuicyjnie uważa skalę podatkową, jako odpowiednią formę opodatkowania z ulgą PIT-0 dla seniora.

Jednak w związku ze składką zdrowotną skala podatkowa nie jest w tym wypadku najbardziej opłacalna. Dodatkowo złudne jest to, że ulga PIT-0, a więc dość duża kwota wolna od podatku w wysokości 85 528 zł, to spora korzyść dla seniorów – wskazuje.

I dodaje, że w związku z obowiązkiem opłacania składek emerytalnych i rentowych jest wręcz odwrotnie – seniorom nie opłaca się zawieszać emerytury i prowadzić tylko działalności.

Zawieszenie emerytury i opłacanie składki emerytalnej oraz rentowej może przynieść długoterminowe korzyści w postaci zwiększenia świadczenia. Jednak w mojej ocenie seniorzy wybiorą raczej większy zarobek z działalności i emeryturę – wyrokuje Juszczyk.

ZUS zawiesił ci emeryturę? Ulga wciąż obowiązuje

Na koniec podkreśla, że z ulgi PIT-0 można korzystać w czasie zawieszenia emerytury.

REKLAMA

Oznacza to, że jeśli podatnik w którymś miesiącu w trakcie roku osiągnąłby wysoki przychód, warto rozważyć zawieszenie emerytury na miesiąc, opłacenie składek emerytalnych i rentowych za ten miesiąc i jednoczesne skorzystanie z nieopodatkowanej kwoty przychodu – podpowiada ekspert inFaktu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA