REKLAMA

Płacisz za colę dwa razy drożej niż w zeszłym roku? Widocznie kupujesz w złym sklepie

Przez podatek cukrowy ceny niektórych napojów słodzonych poszły w górę niemal dwukrotnie. Nie wszystkie sklepy zareagowały jednak na nową daninę w ten sam sposób. W części z nich wzrost cen jest naprawdę symboliczny.

28.02.2021 07.28
Podatek cukrowy. Płacisz za colę dwa razy drożej niż w zeszłym roku? Sprawdź, gdzie jest najtaniej
REKLAMA

Podatek cukrowy obowiązuje w Polsce od początku roku, ale dopiero od niedawna konsumenci w pełni odczuli jego wprowadzenie. Tuż po 1 stycznia wiele sieci handlowych zdecydowało się bowiem sprzedawać zeszłoroczny zapas napojów słodzonych, które nie były objęte jeszcze nową daniną.

REKLAMA
 class="wp-image-1367995"
Źródło: Raport „Moja Gazetka” i Hiper-Com

Gdy rezerwy się wyczerpały, sklepy solidarnie wzięły to na klatę i automatycznie podwyższyły ceny. Z sieci, które odwiedził Michał Tabaka, tylko Kaufland przyznał, że zamierza obniżyć ilość cukru w wybranych produktach, co wpłynęłoby na wyraźne obniżki na sklepowych półkach.

W szerszym ujęciu temat wzrostu cen Coca-Coli czy Pepsi potraktowały „Moja Gazetka” i Hiper-Com. Z analizy ofert sklepowych wynika, że podatek najmocniej uderzył właśnie w dwa wspomniane wyżej koncerny. Przeciętne ceny Fanty, Sprite’a i Coca-Coli poszły w górę od 70 do prawie 100 proc.

Żabka nie zauważyła podatku od cukru

To, ile zapłacimy za butelkę napoju, zależy jednak w dużej mierze od formatu sklepu. Najdrożej jest w sieciach typu cash&carry takich jak Makro, Selgros czy Eurocash, gdzie wzrosty sięgają 17,5 proc.

 class="wp-image-1367998"
Źródło: Raport „Moja Gazetka” i Hiper-Com
REKLAMA

Niewiele taniej za słodzony napój będziemy musieli zapłacić w hurtowni. Dość spora podwyżka, bo sięgająca 12,4 proc. dotknęła też klientów dyskontów. W badaniu analizowano Aldi, Biedronkę, Dealz, Lidl i Netto.

Zdecydowanie najłagodniej podatek cukrowy obejdzie się za to z klientami sklepów typu convenience takich jak Żabka, Stokrotka, ABC albo Carrefour. Tam nowa danina wywołała wzrost cen o ledwie 6 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA