REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Najtańsza cola? Proszę bardzo, znalazłem w tak niskiej cenie, że nie mogłem uwierzyć, że jest prawdziwa

Najwyraźniej pokończyły się zeszłoroczne zapasy napojów w sklepowych magazynach. Tym samym znalezienie coli lub pepsi po starych cenach, jeszcze bez podatku cukrowego, jest już niemożliwe. Prawie niemożliwie. Bo mi jeszcze się udało.

06.02.2021
9:30
podatek-cukrowy-ceny
REKLAMA

Podatek cukrowy obowiązuje od 1 stycznia 2021 r., ale w pierwszych dniach nowego roku nie było żadnego kłopotu, żeby kupić colę czy pepsi w starych cenach. Okazało się, że sklepy miały jeszcze sporo zeszłorocznego zapasu i nie chcąc zrażać klientów, sprzedawały towar w starej cenie ceny.

REKLAMA

No i stało się, w końcu po paru tygodniach, podatek cukrowy na dobre zawitał na półkach sklepowych, a prognozy Polskiej Federacji Przemysłu Spożywczego wskazującej, że nowa danina spowoduje podwyżki na poziomie 40 proc., od razu zyskały na aktualności.

 class="wp-image-1353067"
Podatek cukrowy w sklepach widoczny jest już w pełnej krasie.

Podatek cukrowy, czyli cola za ponad 7 zł

Jeszcze na początku stycznia w sklepach Aldi za litrową butelkę coli w dwupaku trzeba było zapłacić 3,69 zł. Dzisiaj tyle kosztuje litr Coli Zero Cukru. Za tę tradycyjną - i tylko w promocji, która trwa do 10 lutego - trzeba zapłacić za pół litra już 3,49 zł. W sieci Odido butelka pepsi o niespotykanej pojemności 850 ml kosztuje 4,25 zł, a za półtoralitrową colę trzeba tutaj zapłacić 5,99 zł. 

Pepsi i cola biją cenowe rekordy w Lidlu i Biedronce. W pierwszym przypadku dwulitrowa butelka pepsi kosztuje 7,39 zł, a coli - 7,19 zł. Za litr coli zapłacimy 4,79 zł. Zgodnie z zasadą, że im mniejsza objętość, tym drożej. Z kolei chcąc w Lidlu kupić 2-litrową Colę Zero lub w tej samej pojemności fantę czy sprite'a, wydać 6,85 zł. W Biedronce zakup 0,5 litrowej coli to już wydatek 3,79 zł. Pepsi i cola w objętości 1,75 ml to odpowiednio wydatek rzędu 6,49 i 6,29 zł. Ale dwulitrowa pepsi kosztuje już 7,39 zł, no chyba, że kupimy ją promocyjnie w czteropaku - wtedy za jedną butelkę 2 l zapłacimy 4,99 zł.

 class="wp-image-1353244"
Ceny najpopularniejszych napojów poszły ostro w górę przez podatek cukrowy.

Puszka coli w czteropaku – oto patent na podróż w czasie

REKLAMA

Jeszcze na początku stycznia najtańsza i zarazem najmniejsza cola była w Kauflandzie, gdzie w związku z nową daniną zdecydowano się na obniżanie zawartości cukru w konkretnych produktach. Wtedy za puszkę coli o objętości 300 ml trzeba było zapłacić 1,99 zł. Teraz - 2,49 zł. No chyba, że zdecydujemy się na zakup czteropaku, który obecnie kosztuje 7,96 zł. Wtedy jedna wyjdzie za 1,99 zł, czyli wrócimy na chwilę do czasów sprzed podatku cukrowego. Jak policzyłem w pamięci, to nie mogąc uwierzyć, sprawdziłem jeszcze na kalkulatorze w komórce. Ale tak, puszka wychodzi wtedy za 1,99 zł.

Tak korzystnych promocji nie ma przy większych objętościach. Za półlitrową pepsi w Kauflandzie zapłacimy 3,29 zł. Zakup butelki o pojemności 2 l to już wydatek 7,39 zł. Cola w Kauflandzie (oprócz wspomnianych puszek) najczęściej występuje w dwóch pojemnościach: butelki 1 l i 2 l. W pierwszym przypadku musimy zapłacić 4,69 a w drugim 7,19 zł. Wcześniej to było odpowiednio 3,69 i 4,99 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA