REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Prawo

Płaca minimalna 2600 zł w 2020 r. Dodatkowe 150 zł już klepnięte przez rząd, a to dopiero początek

Rząd kuje żelazo, póki gorące. Kilka dni po głośnych zapowiedziach bezprecedensowego podwyższenia płacy minimalnej na bliższych latach Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie kwoty miesięcznej oraz stawek godzinowych w 2020 roku.

10.09.2019
17:07
wzrost płacy minimalnej premier Morawiecki
REKLAMA

Nakreślony drogowskaz, wedle którego płaca minimalna ma osiągnąć poziom 3 tys. zł brutto, a dwa lata później 4 tys. zł brutto, wydaje się właśnie urzeczywistniać.

REKLAMA

Wszystko za sprawą lekkiej ręki szefa rządu. Wszak pierwotnie Rada Ministrów proponowała ustalenie przyszłorocznego poziomu na wysokości 2450 zł. Nawet trzy największe centrale związkowe domagały się "zaledwie" 2520 zł. Mamy jednak nagły, choć wcale nie zaskakujący zwrot akcji.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki zdecydował o podwyższeniu pensji minimalnej z planowanych 2450 do 2600 zł, tj. o 150 zł — poinformował rząd.

W górę też pójdą stawki godzinowe. W 2020 r. oficjalnie za godzinę pracy nie będzie można dostać mniej niż 17 zł. Do tej pory było to 14,70 zł. 

Nie ma nic dziwnego w tej podwyżce

Już w zeszłym tygodniu premier Morawiecki mówił o analizach dotyczących dodatkowej podwyżki płacy minimalnej. Dyskusja miała toczyć się wśród samych ministrów, jak również z przedstawicielami związkowej Solidarności. I najwidoczniej większość była za wysokością płacy minimalnej na poziomie 2600 zł w przyszłym roku.

Propozycja podniesienia płacy minimalnej nie jest niczym niezwykłym. Niskie przyrosty we wcześniejszych latach zbudowały przestrzeń, która powoduje zaskoczenie wysokością proponowanej płacy minimalnej — przekonuje Morawiecki.

 class="wp-image-977496"

Apel do przedsiębiorców

Przy okazji wizyty premiera w Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Agros Nova w Łowiczu można było usłyszeć znaną już z politycznych przekazów dnia argumentację. Taki wzrost płacy minimalnej ma być dla przedsiębiorców bodźcem - od państwa.

W interesie przedsiębiorców jest wyrównanie pola gry, większa innowacyjność i posiadanie państwa po stronie przedsiębiorców, żeby móc konkurować z tymi silniejszymi. Do eksportowania na cały świat potrzebni są wydajni pracownicy jak najlepiej opłacani, wspomagani przez nowoczesne technologie. Dążymy też do zmniejszenia biurokratyzacji i uproszczenia współpracy na linii urząd skarbowy, a przedsiębiorstwo — argumentuje Mateusz Morawiecki. 

 class="wp-image-977502"

Wzrost płacy minimalnej w ogniu krytyki

Tymczasem przedsiębiorcy na rządowych planach względem płacy minimalnej nie zostawiają suchej nitki. Tak jak przeważająca część ekonomistów mówią wprost: będą trzy możliwe wyjścia. Albo zwalnianie pracowników, albo podniesienie cen za swoje towary i usługi, albo zamknięcie biznesu.

Fundamentalnym błędem jest to, że politycy postanowili zadbać o aktywność zawodową za pomocą jedynego narzędzia, jakim dysponują, czyli płacy minimalnej. Obietnica PiS wzrostu płacy minimalnej do poziomu 3000 zł w 2021 i 4000 zł w 2024 to ingerencja w procesy rynkowe bardziej niż jest to zasadne, w sposób nieefektywny, szkodliwy w wielu wymiarach, a na koniec - sprzeczny względem zapisów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju — mówi serwisowi Business Insider Polska dr Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.

Kłopot dla zarabiających powyżej minimum

Nie jest wcale tak, że nie mają powodów do zmartwień, ci pracodawcy, którzy swoim pracownikom płacą więcej niż ustalony jest poziom płacy minimalnej. Zapowiadana podwyżka będzie miała konsekwencje dla całego rynku pracy.

REKLAMA

Narodowy Bank Polski w swoim opracowaniu wskazuje na zależności, jakie występują między wysokością płacy minimalnej a pozostałymi wynagrodzeniami. Okazuje się, że podniesienie płacy minimalnej w 2015 r. wpłynęło na podwyżki ok. 15 proc. zatrudnionych.

Dodatkowym i pośrednim efektem podwyżek płacy minimalnej jest wzrost płac spowodowany dostosowaniem siatki płac w celu zachowania różnic w wynagrodzeniach pomiędzy pracownikami na wyższych i niższych stanowiskach — informuje NBP.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA