Koniec eldorado. Gospodarka najwolniejsza od trzech lat, inflacja najwyższa od siedmiu
Według szybkiego szacunku w II kwartale 2019 roku produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo był realnie wyższy o 4,4 proc. rok do roku, wobec 5,3% w analogicznym okresie 2018 r. - podał GUS.
Fot. Jack Sem/Flickr.com/CC BY 2.0
W drugim kwartale 2019 r. PKB urosło o 4,4 proc. rok do roku. To najsłabszy wynik od 2016 r. Ekonomiści typowali z 4.5 proc., ale i tak jeden z najlepszych na Starym Kontynencie. W tym samym czasie gospodarka w strefie euro zatrzymała się w miejscu, a analitycy zaczynają przebąkiwać o początku recesji.
Polska i Węgry liderami UE
Warto zauważyć, że w naszej części Europy najlepiej trzymają się dzisiaj państwa, które nie przyjęły wspólnej waluty. Obok Polski, wyraźny wzrost PKB zanotowali Węgrzy – o 4,9 proc.
W II kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie 0,8 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,1 proc. .
Standardowo dokładne dane, w tym na strukturę PKB, będzie trzeba poczekać do końca miesiąca. Ekonomiści mBanku obstawiają jednak wyższy wzrost konsumpcji prywatnej niż w I kwartale (okolice 4,1 proc.) oraz nieco niższy inwestycji (8-8,5 proc.). Ich zdaniem konsumpcja publiczna powinna pozostać silnym wsparciem dla wzrostu (okolice 6 proc. r/r).
Ekonomiści czekają na efekt 500+
Eksperci są zdania, że transfery socjalne z wypłacanego na jesieni 500+ podbiją wzrost PKB w II połowie roku.
Problemu upatrują w problemach gospodarki strefy euro.
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, patrzy na dane napływające do nas z Zachodu z większym niepokojem i mówi o końcu eldorado
Coraz wyższe ceny w sklepach. Inflacja najwyżej od siedmiu lat
Przeciętnego Kowalskiego niepokoi dzisiaj zapewne wzrost cen . GUS potwierdził, że w lipcu wyniosła 2,9 proc. (bazowa – 2,2), co jest najwyższym wynikiem od października 2012 r.
Niepokojące sygnały dot. spowolnienia wzrostu PKB pojawiały się już wcześniej. W czerwcu produkcja przemysłowa spadła o blisko 3 procent, a budowlana o 0,7 procent.