REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

PGNiG głęboko sięgnęło do kieszeni. Ma dla startupów 100 mln

PGNiG stworzyło nowy fundusz PGNiG Ventures, którego celem będzie wyszukiwanie i inwestowanie w perspektywiczne startupy z branży energetycznej. Polski potentat zamierza wysupłać na ten cel dziesiątki milionów złotych.

11.12.2019
13:11
PGNiG głęboko sięgnęło do kieszeni. Ma dla startupów 100 mln zł
REKLAMA

Spółka stawia przed sobą dwa zadania. Inwestycje w projekty, które są w fazie wzrostu i ekspansji, mają zapewnić dopływ innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań. W obszarze zainteresowań są też projekty, które ułatwią prognozowanie zapotrzebowania na surowce energetyczne i pomogą w obsłudze klienta. Ale to nie wszystko.

REKLAMA

Naszym celem jest dokonywanie inwestycji kapitałowych w spółki, które umożliwią zyski z wyjścia kapitałowego

– tłumaczył w trakcie konferencji prasowej Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

Działania PGNiG Ventures

Koncepcja jest prosta. PGNiG Ventures będzie obejmować pakiety mniejszościowe w polskich i zagranicznych spółkach, maksymalnie do 20 proc. udziałów. Przewiduje średni i długoterminowy horyzont inwestycyjny, nie dłuższy niż 10 lat. Wyjście z inwestycji może nastąpić przez sprzedaż startupu funduszom VC lub inwestorom branżowym. Fundusz dopuszcza też możliwość wyjścia poprzez wciągnięcie startupu na giełdę.

Startupy mogą aplikować do funduszu za pomocą oficjalnej strony internetowej PGNiG Ventures.

Fundusz zakłada, że w ciągu najbliższych 6 lat może wydać nawet 100 mln zł, a w ciągu pierwszy dwóch lat – 30 mln. Plan zakłada, że w pierwszym etapie fundusz będzie inwestował w 3-4 projekty rocznie. Inwestycja w jeden podmiot nie powinna przekroczyć 15 mln zł. Faza druga zakłada utworzenie funduszy zamkniętych typu FIZAN.

Prezesem PGNiG Ventures została Małgorzata Piasecka, która w branży venture capital działa od 10 lat. Do tej pory zajmowała się m.in. projektami związanymi z OZE i poprawą efektywności energetycznej w branży naftowej, gazowej i budowlanej.

Przygoda PGNiG ze startupami

REKLAMA

Szukanie innowacyjnych rozwiązań nie jest dla PGNiG nowością. Niespełna trzy lata temu polski gigant uruchomił inkubator InnVento w celu wspierania innowacji w branży energetycznej. Chodziło o wyinkubowanie projektów realizowanych przez małe spółki, którymi potencjalnie mogłyby zainteresować się fundusze VC. Teraz InnVento stał się dla PGNiG Ventures bazą startupów.

PGNiG stworzyło też program akceleracyjny MITEF Poland. W tym kontekście informacja o poszukiwaniu startupów w ramach PGNiG Ventures nie zaskakuje. Dla spółki to raczej naturalny krok w stronę ściślejszej współpracy ze środowiskiem startupowym. Miejmy nadzieję, że z korzyścią dla obu stron.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA