REKLAMA

PGE uruchamia platformę handlu energią. Co z cenami prądu?

Rząd zniósł obligo giełdowe z energetyki. Tym samym energia nie musi być już sprzedawana wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Dzięki temu być może jakoś uda się opanować szalejące ceny prądu, które dociskają całą gospodarkę krajową do ściany. Ale wcale ma nie być tak, że teraz handel energią w Polsce nie będzie ani transparentny, ani konkurencyjny. O to ma zadbać nowa platforma handlu energią od PGE.

miks-energetyczny-gornictwo-rzad
REKLAMA

Przedmiotowa nowelizacja jest jednym ze sposobów na umożliwienie odbiorcom końcowym uzyskania dostępu do tańszych ofert sprzedaży energii elektrycznej, którą wytwórcy mogą oferować w kontraktach dwustronnych - tak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów argumentuje rezygnację z obliga giełdowego w handlu energią. Zmiany mają zapewnić przedsiębiorstwom energetycznym swobodę w sprzedaży, dając im przy okazji oddech finansowy. Ich klientom też.

REKLAMA

Ale nie wszyscy podzielają taką opinię. Sceptyczny jest m.in. Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, który uważa, że być może na krótką metę to przyniesie jakieś korzyści, ale w dłuższej perspektywie czasowej - z pewnością nie. 

Obligo giełdowe zastąpi platforma handlu od PGE

Ale być może te obawy są jednak przedwczesne. Okazuje się bowiem, że receptą na brak obliga giełdowego ma być platforma handlu energią od PGE.

Platforma handlu energią od PGE to usługa, z której będą mogli korzystać wszyscy producenci i sprzedawcy energii. Będzie ich łączyć poprzez upublicznianie wszystkich ofert sprzedaży energii, jakie będą na niej dostępne. Oferty będą umieszczone w sposób zanonimizowany, więc nabywca dopiero po wyrażeniu chęci zakupu pozna oferującego energię po określonej cenie producenta.

Trzeba podpisać umowę z PGE Domem Maklerskim

Jeżeli oferta będzie wszystkim odpowiadać, to obie strony będą finalizowały transakcję na podstawie umowy bilateralnej, na warunkach uzgodnionych między sobą. Jest jednak podstawowy warunek: żeby korzystać z platformy, uczestnik rynku będzie musiał podpisać umowę z PGE Domem Maklerskim oraz umowy bilateralne z pozostałymi uczestnikami rynku, z którymi chce prowadzić handel energią.

REKLAMA

I tak niezależnie od tego, z kim uczestnik platformy podpisze umowę, a z kim nie, będzie widzieć wszystkie wystawione na niej oferty. Jak podkreśla PGE: przygotowana platforma handlu energią jest rozwinięciem funkcjonującej już platformy wspomagającej handel obowiązków mocowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA