REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Termin powstania NABE wyznaczony. PGE, Tauron i Energa już rządzą na giełdzie w Warszawie

Rząd nie zmienia taktyki i zapowiada powstanie do końca roku Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Nowa instytucja ma posprzątać po państwowych spółkach coraz bardziej ciążące im aktywa węglowe. W reakcji na te zapowiedzi kursy spółek energetycznych zaczęły wyraźnie rosnąć.

20.06.2022
12:56
Turow-decyzja-srodowiskowa-sad
REKLAMA

Prace nad NABE intensywnie postępują. Według naszych założeń do końca roku projekt powinien zostać zrealizowany, powinna zostać powołana Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, a tym samym spółki energetyczne przekażą swoje elektrownie węglowe do nowo powstałego podmiotu – zapowiedział Sasin.

REKLAMA

Od dawna wiadomo, że NABE ma powstać z przekształcenia spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). 

NABE, czyli dwa modele wydzielania aktywów węglowych

Jak wcześniej informował wiceminister MAP Piotr Pyzik, odpowiedzialny za transformację górnictwa, rząd rozważa dwa modele wydzielania aktywów z PGE, Tauronu, Enea i Energi. O tym, który ostatecznie zostanie zastosowany, zdecyduje wynik analiz finansowych i prawnych.

W pierwszym rozwiązaniu Skarb Państwa kupuje od spółek udziały, a potem konsoliduje je w ramach NABE poprzez wniesienie na podwyższenie kapitału PGE GiEK. Druga propozycja zakłada, że akcje węglowe najpierw nabywa PGE GiEK, a potem udziały tej spółce wykupuje Skarb Państwa. Jak zaznaczył Pyzik, w jednym i drugim wypadku cena akcji będzie ustalona dopiero po przeprowadzeniu due diligence oraz sporządzeniu wycen. 

Akcje spółek z aktywami węglowymi idą w górę

Zapowiedź rządu powołania NABE do życia do końca roku spodobała się inwestorom. Widać to wyraźnie po kursach spółek, z których mają być wydzielone aktywa węglowe.

Akcje PGE wzrosły w krótkim czasie o ok. 8 proc., a w ostatnich sześciu miesiącach blisko 36 proc. i znalazły się na poziomie ok. 10,87 zł.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "GPW:PGE", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "YTD", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_f377f" } );

Ostatni raz kosztowały tyle na początku marca 2019 r. Podobnie jest z Tauronem., którego akcje dobiły właśnie do poziomu 3,40 zł. W dniu napaści Rosji na Ukrainę kosztowały raptem 2,10 zł. Rośnie również cena udziałów Enei, które są teraz po ok. 9,76 zł - najdrożej od listopada 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA