REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Podatki - poradniki

Tracisz wzrok? Fiskus: to nie moja sprawa

Od lat przedsiębiorcy zastanawiają się, czy zakup okularów i zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów jest zgodne z przepisami. Z jednej strony przepisy mówią, że jest to sprawa dotycząca zdrowia, ale nie do końca, bo pogarszający się wzrok architekta uniemożliwi mu wykonywanie zawodu, a tym sposobem zarabianie pieniędzy. A jak do tego odnoszą się eksperci? Stanowisko jest jednoznaczne.

21.08.2023
21:33
Tracisz wzrok? Fiskus: to nie moja sprawa
REKLAMA

Okulary korekcyjne są dla wielu osób niezbędne do wykonywania pracy. Przepisy kwestii odliczenia nie regulują, ale zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie jest to możliwe.

REKLAMA

Indywidualne interpretacje podatkowe nie pozostawiają złudzeń

Jak podaje InFakt, podatnicy, którzy występują do skarbówki, o indywidualne interpretacje podatkowe wskazują, że charakter ich pracy wymaga spędzania większości czasu przed ekranem komputera, co negatywnie wpływa na ich wzrok. Podkreślają, że przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie mieli żadnych wad wzroku, i dopiero praca spowodowała jego pogorszenie oraz potrzebę zakupu okularów.

Podatnicy sygnalizują też, że okulary są niezbędne do ochrony wzroku przed szkodliwymi działaniami ekranu komputerowego, zmęczeniem i wysychaniem oczu. Bez nich nie mogliby więc skutecznie pracować, świadcząc na przykład usługi programistyczne - mówi Piotr Juszczyk z InFaktu.

Jednak KIS podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko, że nawet informatyk prowadzący działalność gospodarczą i ponoszący wydatki na zakup okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych, nie może ich wrzucić w koszty. Według skarbówki nie jest to wydatek związany z działalnością gospodarczą, dotyczy ochrony zdrowia podatnika, a nie ochrony w ramach działalności. Warto jednak podkreślić, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zapisu mówiącego o wyłączeniu okularów z kosztów uzyskania przychodu.

Eksperci mają zdanie na temat odliczeń podatkowych

Sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać, bo według opinii eksperta trzeba pamiętać, że okulary służą nie tylko do korekcji wzroku.

REKLAMA

W mojej ocenie jak najbardziej zasadne jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu okularów czy soczewek, które chronią oczy przed światłem niebieskim emitowanym przez ekran komputera. To niezbędne narzędzie pracy np. programistów, pozwalające im na wykonywanie swoich obowiązków przed ekranem bez szkodliwych dla wzroku efektów - tłumaczy Piotr Juszczyk.

I dodaje, że stosowanie okularów przyczynia się do utrzymania źródła przychodu podatnika, a ich brak negatywnie wpływa na zdolność do pracy. W takim przypadku wydatek poniesiony na okulary ma charakter kosztu i za taki powinny uznawać go organy podatkowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA