REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Rolnictwo

Janusz Palikot ogłasza wielką zbiórkę kasy. Na piwo i wódkę

Na początku lat 90. stworzył spółkę Ambra produkującą wino musujące oraz cydr, za pośrednictwem spółki Jabłonna SA zainwestował w lubelski Polmos. Założył Ruch Palikota i w 2018 r. wykupił od Marka Jakubiaka Tenczynek. Teraz Janusz Palikot ogłosił, że chce produkować szlachetne gatunki piwa i w tym celu chce zebrać od internautów 4,2 mln zł.

17.10.2019
18:58
Janusz Palikot ogłasza wielką zbiórkę kasy. Na piwo i wódkę
REKLAMA

Za pozyskane w zbiórce internetowej pieniądze spółka chce przystosować Browar Tenczynek do destylacji słodu i zbóż.

REKLAMA

Celem jest produkcja okowity wedle receptur z XIX w. oraz warzenie serii piw Russian Imperial Stout Barrel Aged (starzonych w drewnianych beczkach po mocnych alkoholach). Inwestycja w Tenczyńską Okovitę ma wyposażyć browar w nowe instalacje za pieniądze uzyskane przez portal crowdfundingowy Crowdway.pl.

Pod koniec października na początku listopada chcemy rozpocząć kampanię crowdfundingową i zamierzaamy pozyskać 4 mln zł, może nawet 4,2 mln zł. Z tej kwoty 2 mln zł chcemy przeznaczyć na postawienie wieży destylacyjnej i dodatkowe urządzenia, a druga połowa zasili kapitał obrotowy. Liczymy, że uda się pozyskać około tysiąca inwestorów, którzy jednocześnie staną ambasadorami naszych produktów – ogłosił podczas konferencji prasowej biznesmen.

Właścicielem Tenczynka Janusz Palikot został w 2018 roku. Marek Jakubiak, prezes Browarów Regionalnych, wystawił parę lat temu na sprzedaż kilka ze swoich browarów. Wśród chętnych byli m.in. inwestorzy z Chin i Stanów Zjednoczonych, sprzedaży jednego z nich poseł dogadał się z Januszem Palikotem. Ten zainwestował w Tenczynek Okovita już blisko 40 mln zł.

Imperialne stouty i gorzałki

Zakładamy, że okowita w czterech odmianach pojawi się na półkach sklepowych w 2021 r. Szacujemy sprzedaż na około 700 tys. butelek rocznie w dwóch pojemnościach 0,5 i 0,7 litra

— zapowiedział prezes Janusz Palikot.

Ostatnio browar byłego polityka wypuścił limitowaną wersję RIS-ów. Jednak z racji dłuższego czasu jego dojrzewania w drewnianych beczkach, na szerszą skalę piwa te mają zagościć na sklepowych półkach dopiero jesienią przyszłego roku.

Kraftowa rewolucja na rynku piwnym już stała się faktem, a do gry wkraczają teraz piwa leżakowane w beczkach. Browar Tenczynek ze swoimi kolekcjami – od klasycznej po piwne sztosy i nasz RIS Barrel Aged – ma w niej swój udział – powiedział Palikot.

Spółka będąca właścicielem browaru nosi nazwę „Manufaktura Piwa, Wódki i Wina” i prócz różnych odmian piw i wódki uważnie monitoruje prężnie rozwijający się w Polsce rynek win, w który także chce niebawem wkroczyć. Do tego jednak planuje ogłosić oddzielną kampanię crowdfundingową.

Pomysł na kraftowe imperium

Janusz Palikot planuje zwiększać produkcję alkoholi i rozwijać ich różnorodność, która w formie piwa i wódki od blisko dekady stała się dość jednolita. Dzięki nowym pomysłom na inwestycje, ich produkcja miała w ciągu roku wzrosnąć do 20 tys. hektolitrów.

REKLAMA

Browar Tenczynek został stworzony przez braci Tenczyńskich w XVI w. na terenie małopolskiej gminy Krzeszowice. Dzięki modernizacji przed pięciu lat zakład przywrócił produkcję w nowoczesnej formie, warząc piwa według tradycyjnych receptur.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA