REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

O ile zdrożała wigilijna kolacja? Gdyby nie śledzie, mielibyśmy świąteczny cud

Tegoroczna kolacja wigilijna będzie droższa aż o ponad 29 proc. niż w 2021 roku – wynika z danych pochodzących z paragonów. Jeśli jednak porównamy ceny z rokiem ubiegłym, sytuacja zrobi się jeszcze ciekawsza.

21.12.2023
17:57
O ile zdrożała wigilijna kolacja? Gdyby nie te śledzie…
REKLAMA

Kosztom kolacji wigilijnej na przestrzeni ostatnich trzech lat przyjrzał się PanParagon, dane pochodzą z rachunków popularnych sieci handlowych dodanych w tej aplikacji. Pod lupę – w okresie od 1 do 15 grudnia - wzięto średnie ceny tych produktów, które dominują na wigilijnych stołach.

REKLAMA
 class="wp-image-2308114"

Wyniki mogą zaskoczyć. Dlaczego? Bo według danych PanParagon za tegoroczną kolację wigilijną zapłacimy tyko 1,06 zł więcej niż w roku poprzednim i jest to pierwsza tak niewielka zmiana w cenach w ostatnich latach. 

Więcej o drożyźnie przeczytasz w artykułach:

Warto zaznaczyć, że połowa przebadanych produktów potaniała. O niemal 1 zł mniej niż przed rokiem zapłacimy za stugramowy płat karpia, o około 91 groszy staniały grzyby suszone, a o 75 gr obniżyła się cena rodzynek. Optymistyczne wieści widać również w przypadku cen buraków i kapusty białej. Tutaj spadki w cenie sięgają odpowiednio 31 gr i 22 gr na jednym kilogramie – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.  

Dane różnią się od tych, przytaczanych przez Związek Banków Polskich, o których na łamach Bizblog.pl pisała Monika Szafrańska. Jak podawał ZBP swoim świątecznym rachunku, w tym roku 2 kg karpia to wydatek rzędu 160 zł, a więc 80 zł/kg. To wzrost o ponad 260 proc.!

Słono płacimy za śledzie

Według analityków PanParagon sporo więcej zapłacą miłośnicy śledzi. 500 g tego produktu podrożało o 2 zł i 66 gr w stosunku do poprzedniej wigilii. Droższa jest również masa makowa (+93 gr), jajka ściółkowe (+0,50 gr) oraz cukier (+13 gr). Twaróg półtłusty nie zmienił natomiast swojej ceny w ciągu ostatnich 12 miesięcy.  

Sytuacja nie wygląda różowo, jeśli porównać dane do tych z 2021 r. Dlaczego? Bo okazuje się, że ujęty w badaniu wigilijny koszyk zakupowy w ciągu dwóch lat podrożał o ponad 29 proc. Największy wzrost w cenie odnotowano w przypadku grzybów suszonych (+3,68 zł/100 g), śledzi (+2,85 zł/500 g), cukru (+2,21 zł/kg), masy makowej (+2,30 zł/850 g) oraz jajek ściółkowych (+2,21 zł/10 szt. rozmiar M). Spośród wszystkich produktów względem 2021 roku potaniały jedynie buraki (-18 gr).  

REKLAMA

Ostatnie dwa lata były niezwykle burzliwe, jeśli chodzi o ceny w sklepach. Obserwowaliśmy ogromne zmiany w cennikach, niektóre produkty podrożały ponad dwukrotnie. Wyniki badania z kolacją wigilijną, to pierwsze tak pozytywne wieści, które dają większą nadzieję na 2024 rok – twierdzi Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Według najnowszych danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,6 proc. (przy wzroście cen usług – o 8,6 proc. i towarów – o 5,9 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA