Dowody osobiste do wymiany. Chcesz nowy dokument? Będziesz musiał zostawić odciski palców
2 sierpnia 2021 r. samorządy zaczną wydawać dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem, Aby otrzymać nowy dokument tożsamości trzeba będzie udać się osobiście od urzędu, nie będzie można złożyć wniosku przez internet.

Cyfryzacja KPRM tłumaczy, że konieczność wprowadzenia nowego wzoru dokumentów wymusza rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. i zastrzega, że nie będzie trzeba wymieniać posiadanych dokumentów tożsamości, o ile nie ustała ich ważność.
13 kwietnia prace prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych rozpocznie Sejm.
Za 10 lat wszyscy będą mieli nowy dowód osobisty
Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą osiemnaście lat.
Jak poinformowała Cyfryzacja KPRM, w 2021 r. ważność dowodów osobistych kończy się blisko 1,55 mln osób, natomiast swoje pierwsze dorosłe dokumenty wyrobi 358 tys. młodych Polaków, którzy w 2021 roku skończą 18 lat.
Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat (czyli tyle, ile wynosi ich ważność – przyp. red.).
Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online
Czytaj też: Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
Wycofanie możliwości składania wniosków online związane jest ze zmianami wzoru dokumentu w warstwie graficznej i elektronicznej. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobowiązane do umieszczania odcisków palców w warstwie elektronicznej i odręcznego podpisu w warstwie graficznej.
Zarówno odciski palców, jak i podpis można zostawić w urzędzie, a to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód
Dodatkowo pojawi się kilka kosmetycznych zmian graficznych, na przykład oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.
Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do dwunastego roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane
Marek Zagórski przyznał, że e-usługa Uzyskaj dowód w ostatnim czasie stale zyskiwała na popularności. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 160 tys. osób, w 2020 – ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej – 336 tys. Od początku tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tys. wniosków o dowód osobisty.
Czytaj też: Jak wyrobić dowód osobisty?