REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Dowody osobiste do wymiany. Chcesz nowy dokument? Będziesz musiał zostawić odciski palców

2 sierpnia 2021 r. samorządy zaczną wydawać dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem, Aby otrzymać nowy dokument tożsamości trzeba będzie udać się osobiście od urzędu, nie będzie można złożyć wniosku przez internet.

12.04.2021
20:11
Dowody osobiste do  wymiany. Chcesz nowy dokument? Będziesz musiał zostawić odciski palców
REKLAMA

Cyfryzacja KPRM tłumaczy, że konieczność wprowadzenia nowego wzoru dokumentów wymusza rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. i zastrzega, że nie będzie trzeba wymieniać posiadanych dokumentów tożsamości, o ile nie ustała ich ważność.

REKLAMA

13 kwietnia prace prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych rozpocznie Sejm.

Za 10 lat wszyscy będą mieli nowy dowód osobisty

Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą osiemnaście lat.

Jak poinformowała Cyfryzacja KPRM, w 2021 r. ważność dowodów osobistych kończy się blisko 1,55 mln osób, natomiast swoje pierwsze dorosłe dokumenty wyrobi 358 tys. młodych Polaków, którzy w 2021 roku skończą 18 lat.

Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat (czyli tyle, ile wynosi ich ważność – przyp. red.).

Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online

– powiedział w poniedziałek minister Marek Zagórski.

Wycofanie możliwości składania wniosków online związane jest ze zmianami wzoru dokumentu w warstwie graficznej i elektronicznej. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobowiązane do umieszczania odcisków palców w warstwie elektronicznej i odręcznego podpisu w warstwie graficznej.

Zarówno odciski palców, jak i podpis można zostawić w urzędzie, a to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód

– wyjaśnia Marek Zagórski.

Dodatkowo pojawi się kilka kosmetycznych zmian graficznych, na przykład oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do dwunastego roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane

– zaznacza Cyfryzacja KPRM.
REKLAMA

Marek Zagórski przyznał, że e-usługa Uzyskaj dowód w ostatnim czasie stale zyskiwała na popularności. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 160 tys. osób, w 2020 – ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej – 336 tys. Od początku tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tys. wniosków o dowód osobisty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA