REKLAMA

Doszło do nieoczekiwanego spadku bezrobocia. Mamy czwórkę z przodu

Bezrobocie w Polsce kolejny raz w tym roku spadło poniżej 5 proc. O ile latem w szczycie zapotrzebowania na pracowników sezonowych nie jest to niczym niezwykłym, o tyle u jego schyłku jest nietypową sytuacją. W opinii ekonomistów wraz z postępującymi zmianami demograficznymi i odbiciem gospodarczym częściej możemy spodziewać się takich odczytów.

Doszło do nieoczekiwanego spadku bezrobocia. Mamy czwórkę z przodu
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 4,9 proc., obniżywszy się zarówno w skali miesiąca, jak i roku o 0,1 p.proc. Dane są lepsze od prognoz i szacunku przedstawionego na początku miesiąca przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

REKLAMA

W końcu października br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 765,5 tys. bezrobotnych, tj. o 0,5 proc. mniej niż we wrześniu br. oraz o 0,6 proc. mniej niż w październiku ub. roku – czytamy w opublikowanej przez GUS „Sytuacji społeczno-gospodarcza kraju w październiku 2024 r.”

Sebastian Sajnóg, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zauważa, że niski odczyt wspierają zmienny demograficzne.

Przepływy na rynku pozostają umiarkowane, a samo zapotrzebowanie na pracowników jest ograniczone. Liczba ofert w urzędach pracy oraz na portalach internetowych jest zbliżona wyników z poprzedniego roku. Z drugiej strony liczba bezrobotnych zarejestrowanych z powodu zwolnień przez pracodawców również pozostaje umiarkowana - w październiku było to 32,5 tys. osób – zauważa Sajnóg.

Mniej ofert w urzędach pracy

W październiku do urzędów pracy w zgłoszono 80,7 tys. ofert zatrudnienia – o 4,7 proc. mniej niż przed rokiem. Liczba ofert z sektora prywatnego zmniejszyła się o 3,7 proc., a z publicznego o 12,2 proc. Te drugie stanowiły 10,3 proc. wszystkich zgłoszonych ofert, podczas gdy przed rokiem było to 11,2 proc.

W końcu października br. oferty zatrudnienia niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc stanowiły 28,4 proc. wszystkich ofert (wobec 29,0 proc. przed rokiem) – podał GUS.

Na koniec października 3,9 proc. adresowanych było do niepełnosprawnych, 1,7 proc. stanowiły staże, a 0,01 proc. oferty dla absolwentów.

Więcej wiadomości z rynku pracy w Bizblog.pl

Bezrobocie w województwach. Wielopolska zeszła poniżej 3 proc.

W regionach stopa bezrobocia wahała się od 2,9 proc. w wielkopolskim (od wielu miesięcy region z najniższym wskaźnikiem w kraju) do 8,3 proc. w podkarpackim. Spadki w porównaniu z wrześniem odnotowano w siedmiu województwach – dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim (+0,1 p.proc.).

Do wzrostu stopy bezrobocia doszło jedynie w województwie warmińsko--mazurskim (+0,1 p.proc.). W pozostałych województwach stopa bezrobocia nie uległa zmianie.

W skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się w województwach lubelskim i świętokrzyskim (po 0,2 p.proc.) oraz mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim (po 0,1 p.proc.) – podał GUS.

Stopa bezrobocia zwiększyła się w czterech województwach – dolnośląskim i kujawsko-pomorskim (+0,2 p.proc.) oraz opolskim i zachodniopomorskim (+0,1 p.proc.). W pozostałych utrzymała się na poziomie sprzed roku.

Demografia i odbicie gospodarcze obniżą stopę bezrobocia

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zakłada, że stopa bezrobocia pozostanie niska.

W kolejnych miesiącach spodziewamy się niewielkich zmian, ruchy odzwierciedlać będą głównie wahania sezonowe – zapowiada Sebastian Sajnóg z PIE.

REKLAMA

I wskazuje, że Komisja Europejska prognozuje spadek stopy bezrobocia w Polsce.

Według prognoz w 2025 roku średnioroczny wynik obniży się z 2,9 proc. do 2,8 proc., a w 2026 roku osiągnie 2,7 proc. (KE bierze pod uwagę tylko osoby aktywnie szukające pracy – przyp. red.). Tendencje te związane są z dobrymi warunkami gospodarczymi, starzeniem się społeczeństwa oraz przechodzeniem większej liczby osób na emeryturę – tłumaczy analityk Instytutu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA