Niemiecki gigant zbrojeniowy i polsko-fińska firma kosmiczna łączą siły. Oto co wyprodukują
Rheinmetall, niemiecki potentat w branży obronnej, oraz Iceye, lider w dziedzinie satelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR), ogłosiły plany utworzenia joint venture, by wzmocnić europejskie zdolności w zakresie obserwacji satelitarnej. Nowa spółka będzie produkować zaawansowane satelity w ramach niemieckiego Klastra Kosmicznego.

Powołując nowe joint venture robimy kolejny krok, rozszerzając działalność w domenie kosmicznej. Odpowiadamy na rosnące, światowe zapotrzebowanie sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa na zdolności w zakresie rozpoznania satelitarnego, jednocześnie wzmacniając pozycję Niemiec jako centrum technologicznego – skomentował Armin Papperger, prezes zarządu Rheinmetall AG.
Nowa firma będzie częścią Klastra Kosmicznego Rheinmetalla i skoncentruje się początkowo na produkcji satelitów SAR. Te zaawansowane urządzenia pozwalają na pozyskiwanie wysokiej jakości zobrazowań niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia, co stanowi kluczową przewagę w działaniach wywiadowczych i obronnych.
Kosmiczne możliwości obronne
Partnerstwo to jest kontynuacją wcześniejszej współpracy między obiema firmami. Już w czerwcu 2024 roku Rheinmetall ogłosił wkład w rozwój konstelacji satelitów Iceye, a we wrześniu ubiegłego roku uzyskał wyłączne prawa do dystrybucji satelitów SAR dla odbiorców wojskowych i rządowych w Niemczech i na Węgrzech.
Dążymy do tego, żeby Iceye był głównym dostawcą kluczowej infrastruktury dla działań ISR (wywiadu, obserwacji i rozpoznania) państw europejskich i ich sojuszników. Ta współpraca wzmocni nasze zaangażowanie w rozwój technologii kosmicznych na potrzeby globalnych rynków w sektorze obronnym i w zapewnienie suwerenności obronnej Europy - mówi Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel Iceye.
Znaczącym krokiem we współpracy było również podpisanie w listopadzie 2024 roku, przy wsparciu rządu niemieckiego, umowy z Ukrainą na dostawę zdolności wywiadu satelitarnego SAR, co zapewniło siłom ukraińskim dostęp do krytycznych danych wywiadowczych.
Czytaj więcej o kosmicznym biznesie:
Polsko-fiński jednorożec na arenie międzynarodowej
Założona przez Rafała Modrzewskiego firma w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. W marcu tego roku SpaceX wyniósł na orbitę kolejne cztery satelity firmy, wyposażone w zaawansowane radary SAR czwartej generacji.
Iceye inwestuje też w Polsce – oprócz warszawskiego biura, planuje otwarcie nowej placówki w Katowicach, w ramach hubu gamingowo-technologicznego powstającego na terenie dawnej kopalni Wieczorek.