Emerytury w Niemczech w tym roku nie wzrosły. Zaciskanie pasa u naszych zachodnich sąsiadów spowodowane było pandemią koronawirusa. Wiadomo już jednak, że w najbliższych czasie niemieckie świadczenia wzrosną. Na jakie podwyżki w 2022 r. mogą liczyć emeryci w Niemczech, a na jakie w Polsce?

Około 21 milionów emerytów w Niemczech ma nadzieję na znaczny wzrost świadczeń emerytalnych w przyszłym roku. Emerytury mogą wzrosnąć o 5,2 proc. na zachodzie Niemiec i o 5,9 proc. na wschodzie – podaje Deutsche Welle.
Dwie podwyżki niemieckich emerytur
W tym roku z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa niemieckich emerytów ominęła zwyczajowa podwyżka świadczeń. Jedynie we wschodnich krajach związkowych Niemiec odnotowano niewielki wzrost emerytur o 0,72 procent. Wynikało to jednak z ustawowego dostosowania do poziomu emerytur w zachodnich landach.
Emerytury w Niemczech powinny również wzrosnąć w 2023 r. – wynika z eksperckiego raportu na temat ubezpieczeń emerytalnych, na który powołuje się Deutsche Welle. Na zachodzie kraju przewidywany wzrost może wynieść 4,9 procent, na wschodzie 5,7 procent. Oznacza to, że w ciągu dwóch kolejnych lat podwyżka emerytur w Niemczech może wynieść ponad 10 procent.
Raport przewiduje również wzrost stawek składek emerytalnych w nadchodzących latach. W prognozach pozostałaby ona na obecnym poziomie 18,6 procent do 2023 r., następnie wzrosłaby do 19,5 procent w 2024 r. i 19,7 procent w 2025 r.
Na koniec 2021 r. rezerwa emerytalna w Niemczech wynosić będzie około 37,2 mld euro. Odpowiada to wydatkom rzędu 1,5 miesiąca.
Rekordowa waloryzacja rent i emerytur w Polsce
O ile wzrosną emerytury i renty w Polsce w 2022 roku? Jakie będą podwyżki świadczeń wypłacanych przez ZUS?
Tymczasem Instytut Emerytalny, niezależna organizacja skupiająca ekspertów zajmujących się systemem emerytalnym oraz długoterminowym oszczędzaniem, szacuje, że waloryzacja emerytury w 20222 r. może wynieść 105.85 proc. Wszystko z powodu szalejącej inflacji, która sięgnęła już 6,8 proc.
Waloryzacji podlegają wypłacane przez ZUS emerytury i renty, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z emeryturą lub rentą, a także świadczenia pieniężne wypłacane samoistnie. Waloryzacja obejmuje również okresowe emerytury kapitałowe, emerytury pomostowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.