REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Czternasta emerytura. Prezes ZUS przekazała ważną informację ws. terminu wypłaty świadczenia

Czternasta emerytura już za kilka dni trafi do pierwszych uprawnionych. Prezes prof. Gertruda Uścińska poinformowała w poniedziałek PAP, że ZUS wyśle pierwszą transzę przelewów pod koniec października.

18.10.2021
8:55
czternasta emerytura
REKLAMA

Czternasta emerytura wyniesie 1250,88 zł brutto, a więc do uprawnionych trafi dokładnie 1022,88 zł netto. Czternastka wypłacana jest z urzędu.

REKLAMA

Seniorzy nie muszą więc składać dodatkowych wniosków ani dokumentów dokumentów, by otrzymać świadczenie. Wystarczy, że 31 października senior ma otrzymać emeryturę, rentę, rentę socjalną lub świadczenie przedemerytalne, a otrzyma przelew powiększony o czternastkę.

Czternastka w pełnej wysokości tylko do świadczeń w wysokości 2900 zł

Warto jednak mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do emerytalnej trzynastki, która wypłacana jest wszystkim seniorom w równej wysokości, w przypadku czternastki obowiązuje kryterium dochodowe.

Czternastkę w pełnej wysokości 1250,88 zł brutto otrzymają seniorzy, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Od tej tej kwoty świadczenie będzie proporcjonalnie pomniejszane na zasadzie złotówka za złotówkę. Jeśli ZUS wypłaca ci co miesiąc 2910 zł brutto, dostaniesz 1240,88 zł brutto, jeśli 3000 zł – 1150,99 itd.

W sumie dodatkowe świadczenie otrzyma 9,1 mln emerytów i rencistów, z czego w pełnej wysokości – 7,9 mln osób.

Uwaga, jeśli ZUS zawiesił ci prawo do świadczenia, czternastki nie otrzymasz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Dobra wiadomość jest taka, że z czternastki nie można dokonywać potrąceń i egzekucji.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA