REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Narodowy Spis Powszechny na ostatnią chwilę. Zrób to, bo inaczej zaboli

Z tą akcją nie ma żartów. Za brak udziału w Narodowym Spisie Powszechnym grozi dotkliwa kara finansowa. Spóźnialskim zostało kilkadziesiąt godzin. Lepiej się pospieszyć, bo inaczej skończymy z grzywną.

29.09.2021
17:08
samochody losowanie loteria
REKLAMA

Jak spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym? Jakie kary grożą za niespisanie się? Dlaczego trzeba się spisać? Do kiedy trzeba się spisać? Jedna akcja, a tyle pytań. Dla wszystkich, którzy jeszcze się nie spisali w Narodowym Spisie Powszechnym, przygotowaliśmy szybki poradnik, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania.

REKLAMA

Jak spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym? Najwygodniej przez internet

Czy udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Tak. Co więcej, po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej obowiązkowy jest spis internetowy.

Ja spisałem się w Narodowym Spisie Powszechnym przez internet i polecam tę metodę wszystkim. Poszło szybko, zajęło mi to 10 minut. Sam byłem zaskoczony, jak intuicyjna i prosta była obsługa całego procesu.

Jak spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym przez internet? Najprostszą i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samodzielne wypełnienie formularza na stronie https://spis.gov.pl/. Logujesz się podając identyfikator PESEL lub przez profil zaufany. Tak jak pisałem, wypełnienie formularza spisowego trwa ok 10 minut. To nie jest trudne.

Sprawdzałem też, czy w środę występują jakieś problemy z logowaniem do systemu spisowego i ja takich nie miałem. Bez problemu też dodzwoniłem się na infolinię 22 279 99 99.

Jak można się spisać w Narodowym Spisie Powszechnym bez internetu?

Jeśli masz taką możliwość, pomóż starszym członkom rodziny w wypełnieniu formularza lub, jeśli wyrażą zgodę, zrób to za nich. W seniorach kontakt z rachmistrzem może budzić lęk i obawy o bezpieczeństwo.

Do końca września jest również możliwość spisania się przez telefon. Ta metoda to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z internetem i wolą mieć wsparcie rachmistrza.

Wystarczy zadzwonić na Infolinię Spisową 22 279 99 99 i postępować zgodnie z komunikatami. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pod koniec września może być duże obciążenie i ta metoda nie będzie tak szybka jak samospis internetowy.

Jakie pytania padają w Narodowym Spisie Powszechnym? Co trzeba przygotować?

Spisując się w Narodowym Spisie Powszechnym przez internet, formularz możesz wypełnić dla wszystkich osób, z którymi mieszkasz (np. małżonek, dzieci).

Do wypełnienia formularza lub rozmowy z rachmistrzem spisowym nie musisz się specjalnie przygotowywać, ale miej pod ręką numer PESEL (i domowników, jeśli wypełniasz ich formularze). Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, przypomnij sobie, w którym roku budynek został oddany do użytkowania.

Pytania o pensje i zarobki są zawsze drażliwe. W Narodowym Spisie Powszechnym nie trzeba podawać zarobków, majątku, konta bankowego czy  oszczędności. Padają za to pytania o narodowość, status aktywności zawodowej (pracujący, bezrobotny, bierny zawodowo), lokalizację i rodzaj działalności naszego naszego zakładu pracy.

W Narodowym Spisie Powszechnym zostaniemy też zapytani o to, czy ostatni przeprowadzaliśmy się. Dotyczy to zarówno zmiany miejsca zamieszkania w kraju jak i za granicą.

Do kiedy trzeba się spisać? Jaka jest kara za niespisanie się?

REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30 września. Zostało już naprawdę niewiele czasu, aby wypełnić obowiązek spisowy. Warto pamiętać, że im dłużej będziemy czekać, tym większe prawdopodobieństwo stresu i problemów związanych np. z logowaniem do aplikacji spisowej lub połączeniem z infolinią spisową w ostatnich dniach września.

Czy jest kara za niespisanie się? Lekceważąc obowiązek spisowy ryzykujesz karę grzywny. Może ona być bardzo dotkliwa i sięgnąć nawet 5 tys. zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA