REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Pensje Polaków rosną w niezwykłym tempie. Tobie szef nie dał podwyżki? Zobacz, ile zyskał sąsiad

Wynagrodzenia Polaków rosną według GUS w tempie 10 proc. miesięcznie. I chociaż eksperci prognozują wyraźne spowolnienie na początku 2022 r., to i tak nadal będziemy mieć do czynienia z nieco wyższą dynamiką niż przed pandemią. Nic tylko zarabiać w PLN…

17.09.2021
11:12
Pensje Polaków rosną w niesamowitym tempie. Tobie szef nie dał podwyżki? Zobacz, ile zyskał sąsiad
REKLAMA

W sierpniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 0,9 proc. rok do roku i wyniosło 6352 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,5 proc. w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku do i wyniosło 5843,75 zł brutto – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA
 class="wp-image-1540051"
Źródło: GUS

Sierpień przyniósł kontynuacje wzrostu wynagrodzeń. Bieżące poziomy dalej przekraczają dynamiki sprzed kryzysu. Negatywnie zaskoczyły informacje o zatrudnieniu, wciąż obserwujemy zwolnienia w niektórych sektorach – komentuje dane GUS Jakub Rybacki, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pensje Polaków rosną jak na drożdżach

W skali roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (firmy zatrudniające co najmniej dziesięciu pracowników) wzrosło o 9,5 proc., czyli niemal 2,5-krotnie więcej niż w 2020 r., gdy odnotowano 4,1-proc. dynamikę.

 class="wp-image-1540036"
Źródło: GUS

W ujęciu miesięcznym spadło minimalnie o 0,1 proc. w porównaniu z lipcem 2021 r.

W poprzednim roku w sierpniu 2020 r. do lipca 2020 r. także obserwowano spadek płac, jednak nieco większy, tj. o 0,8 proc.

– dodał GUS.

Na początku nowego roku wynagrodzenia będą rosły wolniej

Narastająco od stycznia od sierpnia 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD. Najmniej o 5,1 proc. w sekcji „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją”, najwięcej o 12,4 proc. w sekcji „Pozostała działalność usługowa”. W sumie dało to wzrost o 8,3 proc.

Jakub Rybacki z PIE spodziewa się, że dynamika wynagrodzeń spowolni do 7 proc. na początku 2022 roku, a decyzja rządu o podwyżce płacy minimalnej do 3010 złotych powinna mieć niewielkie przełożenie na wzrost średniego wynagrodzenia, ponieważ skala zmian jest podobna do 2021 roku.

Przy bieżących tendencjach relacja płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia w 2022 roku pozostanie zbliżona do obecnych poziomów (53 proc.)

– napisał Jakub Rybacki.

Przeciętne zatrudnienie w sierpniu w stosunku do lipca obniżyło się o 0,2 proc., a w lipcu br. było na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu.

GUS wśród przyczyn spadku przeciętnego zatrudnienia wymienia zakończenie i nieprzedłużanie umów terminowych, sezonowość zatrudnienia, a także pobieranie przez pracowników zasiłków chorobowych, co mogło zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach.

 class="wp-image-1540048" width="580" height="513"
Źródło: GUS

Porównując sierpień 2021 r. do analogicznego miesiąca 2020 roku, przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,9 proc.

– poinformował GUS.

I zaznaczył, że w związku z sytuacją epidemiczną i jej wpływem na rynek pracy od marca do maja 2020 r. odnotowywano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miesiąc do miesiąca, natomiast od czerwca 2020 r. obserwowano jego wzrost.

Usługi generują coraz więcej etatów

W 2021 roku przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim zmianom. W sierpniu w stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie obniżyło się o ok. 9,7 tys. etatów.

REKLAMA

Jakub Rybacki z PIE wskazuje, że likwidacja niemal 10 tys. etatów miesiąc do miesiąca to efekt wygasania tarcz ochronnych.

Należy zwrócić uwagę na spore zróżnicowanie zmian zatrudnienia między sektorami. Systematycznie rośnie liczba miejsc pracy w branżach usługowych. Równocześnie spada liczba pracujących w przemyśle, transporcie oraz budownictwie – zauważył.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA