REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Emerytury

Najlepszy sposób na wysoką emeryturę? Polacy znają tę sztuczkę i wielu zamierza ją zastosować

Polacy liczą się z tym, że będą musieli pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. W najnowszym „Barometrze Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service takiej odpowiedzi udzieliło 55 proc. badanych, o 5 punktów procentowych więcej niż rok temu. Wyższa emerytura dla 38 proc. pracowników to najważniejszy argument do wydłużenia aktywności zawodowej.

25.04.2023
10:14
Najlepszy sposób na wysoką emeryturę? Polacy znają tę sztuczkę i wielu zamierza ją zastosować
REKLAMA

W badaniu Personnel Service 77 proc. respondentów przyznało, że obawia się, że przyszła emerytura nie zapewni im wystarczających środków na starość. Aż trzy czwarte pracodawców uczestniczących w sondażu zapewniło, że chętnie zatrudni osoby, które będą chciały dłużej pozostać na rynku pracy.

REKLAMA

Personnel Service przytacza wyniki ostatniego spisu powszechnego i prognozy ZUS, z których wynika, że liczba osób w wieku 60+ lat w 2030 roku wzrośnie do 10,8 mln, a w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. A to znaczy, że za niecałe 30 lat seniorzy będą stanowili ok. 40 proc. populacji Polski.

Krzysztof Inglot z Personnel Service zaznacza, że w świetle ostatnich doniesień dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji będziemy musieli też uwzględnić ten aspekt, ale trendy demograficzne są nieubłagane.

Z prognoz wynika, że do około 2030 roku z rynku pracy będzie ubywało ok. 120-150 tys. osób. A w kolejnych dekadach będzie to nawet 160-240 tys. osób – wylicza ekspert.

Niska emerytura przekonuje do pozostania na rynku pracy

Zainteresowanie wzrostem przyszłej emerytury za dodatkowe lata pracy przejawia – 43 proc. pań i 34 proc. mężczyzn. Dla 28 proc. kluczowe będzie dostosowanie obowiązków do sił. Zdecydowanie mniej wskazań zyskały możliwość pozostania na obecnym stanowisku (9 proc.) oraz prywatne ubezpieczenie medyczne oferowane przez pracodawcę (5 proc.).

Przemyślenia Polaków dotyczące przedłużania aktywności zawodowej wynikają z obaw o wysokość świadczenia emerytalnego. Aż 77 proc. osób obawia się, że ich emerytura będzie niska. Częściej takie wątpliwości mają kobiety – 82 proc. vs. 72 proc. mężczyzn – wskazują autorzy badania.

Z badania Personnel Service wynika, że zatrudnianie osób w wieku emerytalnym to rzeczywistość przedsiębiorstw w Polsce. 56 proc. pracodawców przyznaje, że już daje pracę emerytom. Twierdząco odpowiedziało 64 proc. dużych firm, 60 proc. średnich i 42 proc. małych. Największy udział emerytów dotyczy firm z sektora publicznego (71 proc.), a najmniej IT (40 proc.) oraz HoReCa (33 proc.).

Pracownicy w wieku emerytalnym w co drugiej firmie stanowią do 10 proc. załogi, w co czwartej – od 11 do 20 proc. załogi, a w przypadku 18 proc. udział seniorów waha się od 21 do aż 30 proc. U 8 proc. pracodawców emeryci stanowią ponad 30 proc. załogi.

Pracodawcy chcą zatrudniać seniorów. Na razie na papierze

72 proc. badanych firm odpowiedziało, że nie ma nic przeciwko zatrudnianiu pracowników powyżej 50. roku życia, ale jak zauważa Krzysztof Inglot, deklaracje pracodawców nie zawsze idą w parze z praktyką.

Na etapie analizy CV często nadal dochodzi do zjawiska dyskryminacji ze względu na wiek i preferowania młodych pracowników. Wprost do takiej praktyki w naszym badaniu przyznaje się 14 proc. pracodawców, którzy wolą zatrudniać osoby poniżej 50. roku życia – ujawnia.

REKLAMA

Jak podkreśla ekspert, to ryzykowna praktyka.

Z prognoz demograficznych Eurostatu opublikowanych w kwietniu tego roku wynika, że do 2100 roku spadek populacji w Polsce wyniesie ogółem 8,14 mln, a w wieku 15-64 o 8,5 mln – wskazuje założyciel Personnel Service.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA