mObywatel z nowościami. Rząd ulepszy aplikację
Za pomocą aplikacji załatwimy więcej urzędowych spraw, pojawi się możliwość spisania oświadczenia ze sprawcami kolizji, a nauczyciele będą korzystać z mLegitymacji. Ministerstwo Cyfryzacji szykuje kolejne zmiany w aplikacji mObywatel, które ułatwią Polakom życie, ukrócając nadmiar formalności.

Ministerstwo Cyfryzacji chce dodać do mObywatela nowe funkcjonalności. W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw. Z aplikacji, udostępnionej użytkownikom po praz pierwszy w 2017 r., korzysta dziś ok. 8 mln osób. Aplikacja oferuje łatwy dostęp do cyfrowych usług urzędowych oraz elektronicznych dokumentów.
mObywatel. Podpis w aplikacji
Proponowane zmiany umożliwiłyby podpisywanie dokumentów przez aplikację. Już dzisiaj z profilu zaufanego aktywnie korzysta bowiem 13,7 miliona osób. Użytkownicy będą mogli wykorzystać aplikację jako metodę potwierdzania tożsamości w systemach informatycznych instytucji publicznych. Ma to przyczynić się do uproszczenia dostępu do usług online oraz zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników. Resort przewiduje, że możliwość załatwienia sprawy elektronicznie czy podpisania pisma w aplikacji mObywatel przyczyni się w istotny sposób do zmniejszenia liczby papierowych dokumentów gromadzonych i przetwarzanych przez organy administracji publicznej i obywateli.
Więcej wiadomości na temat aplikacji mObywatel można przeczytać poniżej:
W aplikacji możliwe będzie też spisanie oświadczenia ze sprawcą kolizji. Pojawiłaby się też możliwości uruchomienia usług innych podmiotów, jeśli podmiot odpowiadający za daną usługę wyraziłby taką inicjatywę.
Warto zauważyć, że wykonawca aplikacji mObywatel uruchomił funkcjonalność pozwalającą użytkownikom na zgłoszenie pomysłu dla wdrożenia nowych funkcjonalności i dokumentów w tej aplikacji. Spośród najczęściej pojawiających się pomysłów pojawiała się usługa podpisania pism czy uruchomienia różnego rodzaju dokumentów mobilnych np. legitymacji osoby niepełnosprawnej – podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.
AI w aplikacji mObywatel
W aplikacji planowane jest dodanie możliwości rozmowy z wirtualnym asystentem, opartym o model sztucznej inteligencji. Taki asystent odpowiadałby na pytania użytkowników (tak jak to obecnie dzieje się na stronach internetowych firm i instytucji). Wprowadzone zmiany dotyczyć będą też wydawania uczniom i nauczycielom legitymacji w postaci dokumentu mobilnego.
Twórcy aplikacji umożliwią też przechowywania i archiwizowania danych lub dokumentów elektronicznych w systemie mObywatel. Wprowadzona zmiana umożliwi bezpieczne przechowywanie danych w systemie mObywatel i zapewni możliwość ich odzyskania, jeśli na przykład zgubimy telefon.
Aplikacja mObywatel jest stale ulepszana. W kwietniu tego roku pojawiła się nowa usługa uprawnienia kierowcy. Użytkownik ma możliwość weryfikacji danych i statusu prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem. Aby to zrobić, trzeba jedynie wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu. Usługa została udostępniona wraz z najnowszą wersją aplikacji mObywatel.