REKLAMA

Młodzi Polacy pochwalili się kieszonkowym. Czas, żeby rodzice się trochę podszkolili

Blisko dwie trzecie rodziców rozmawia z nastolatkami o sprawach finansowych. Ale jedynie co dziesiąta osoba w wieku 13-17 lat deklaruje, że wiedzę o finansach czerpie od nauczycieli – takie wnioski płyną z raportu „Junior w świecie nowoczesnych usług finansowych” przygotowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) wspólnie z Fundacją Trampki Na Giełdzie.

Młodzi Polacy pochwalili się kieszonkowym. Czas, żeby rodzice się trochę podszkolili
REKLAMA

Podczas przeprowadzonego na potrzeby raportu badania 72,3 proc. ankietowanych nastolatków odpowiedziało, że regularnie otrzymują kieszonkowe. Dwie trzecie podało, że są to kwoty mniejsze niż 200 zł miesięcznie. W grupie nastolatków deklarujących regularne otrzymywanie kieszonkowego 78,8 proc. zadeklarowało, że opiekunowie przelewają im pieniądze na rachunek bankowy.

REKLAMA
 class="wp-image-2631529"

Młodzi ludzie najczęściej przeznaczają kieszonkowe na jedzenie na mieście (67,6 proc.), rozrywkę (50,6 proc.) i odzież/akcesoria (48,4 proc.). Warto zwrócić uwagę, że prawie połowa respondentów (47,2 proc.) wskazała, iż stara się oszczędzać część kieszonkowego.

Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o pieniądzach

Ankietowani w badaniu nastolatkowie zostali zapytani również o to, czy korzystają z bankowości online oraz czy znają podstawowe usługi finansowe, jak przelewy czy wypłaty z bankomatów.

We wszystkich odpowiedziach można zauważyć wyraźną różnicę w poziomie wiedzy pomiędzy osobami, z którymi rodzice/opiekunowie rozmawiają o finansach, a tymi, które unikają takich tematów – wskazują autorzy raportu.

Z badania wynika, że około dwie trzecie nastolatków rozmawia w domach o sprawach finansowych. Wśród nich 76,9 proc. regularnie korzysta z bankowości online. Tymczasem w grupie, w której brakuje domowych rozmów o pieniądzach, z tego rodzaju usług korzysta 62,6 proc. osób.

Więcej wiadomości na temat edukacji finansowej

Raport wyraźnie pokazuje, jak ważna jest rola rodziców i opiekunów w przekazywaniu dzieciom rzetelnej wiedzy o finansach. Zwłaszcza jeżeli zwrócimy uwagę na informację, że tylko co dziesiąta ankietowana osoba wskazała, iż źródłem wiedzy o nowinkach związanych z finansami są nauczyciele - zauważa Marcin Czugan, prezes ZPF.

Izabela Kozakiewicz-Frańczak, CEO Fundacji Trampki Na Giełdzie, podkreśla, że należy jak najszybciej rozpocząć edukowanie rodziców, aby ci potrafili i chcieli rozmawiać z dziećmi o finansach.

Warto wspierać młodych tak, aby dbali o finansową wiedzę od nastoletniego wieku i szli w dorosłość z takimi umiejętnościami, które wesprą ich bezpieczeństwo finansowe na długie lata – uważa Izabela Kozakiewicz-Frańczak.

„Junior w świecie nowoczesnych usług finansowych”

REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone w IV kwartale 2024 r. na zlecenie ZPF i Fundacji Trampki Na Giełdzie. Marcin Czugan, prezes ZPF, przyznał, że to pierwsza próba zaprezentowania osób w wieku 13-17 lat w szerszym kontekście usług finansowych.

Temat jest bardzo istotny, bo to właśnie ta grupa w perspektywie kilku lat będzie mogła korzystać z pełnego pakietu usług finansowych, zaciągając zobowiązania czy inwestując zgromadzone środki – podkreślił prezes ZPF.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA