REKLAMA

Niski poziom edukacji finansowej w szkołach. Rodzice chcą zmian

Z przeprowadzonego badania „Sytuacja na rynku consumer finance” wynika, że 62,1 proc. rodziców uważa, że poziom przekazywanej wiedzy na temat finansów w szkołach jest niewystarczający, bo to na rodzicach szkoły cedują największą odpowiedzialność w zakresie przekazywania dzieciom wiedzy o finansach. Eksperci są zgodni co do tego, że wynik badań jest niepokojący.

Niski poziom edukacji finansowej w szkołach. Rodzice chcą zmian
REKLAMA

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) przeprowadzili badanie, w którym poprosili o opinię Polaków na temat poziomu edukacji finansowej w szkołach.

REKLAMA

Polacy uważają, że szkoła nie spełnia swojego zadania

Analiza wskazuje, że dokładnie 62,1 proc. ankietowanych stwierdziło, że poziom edukacji finansowej w szkołach nie jest wystarczający. Przeciwnego zdania jest tylko 12,6 proc. respondentów. Aż jedna czwarta nie miała zdania na ten temat.

ZPF - Edukacja finansowa - wykres 1

To porażający wynik. A dodatkowo, ponad jedna czwarta respondentów nie potrafiła wyrazić swojej opinii. Oznacza to, że albo nie interesują się zakresem nauczania w szkole, albo nie mają wiedzy, czy edukacja finansowa jest w ogóle prowadzona w szkole, lub też sami nie mają wystarczającej wiedzy finansowej - uważa dr Sławomir Dudek, ekonomista IRG SGH i współautor badania.

I dodaje, że tak duży odsetek odpowiedzi „nie wiem” należy ocenić negatywnie.

Sławomir Dudek wskazuje również, że edukacja finansowa jest obszarem, w którym nie tylko dzieci, ale i dorośli mają braki.

Więcej wiadomości na temat finansów można przeczytać poniżej:

Edukacja finansowa dzieci w szkołach kuleje

Większość ankietowanych w badaniu Polaków nie ma wątpliwości, że to na rodzinach/opiekunach spoczywa największa odpowiedzialność, za wiedzę finansową dzieci - tak twierdzi 77,7 proc. ankietowanych. Wśród odpowiedzi (możliwa więcej niż jedna) respondenci wskazywali też szkołę (58,9 proc.) i instytucje finansowe (14 proc.).

ZPF - Edukacja finansowa - wykres 2

Wyniki naszego badania potwierdzają, że jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie edukacji finansowej dzieci i młodzieży. Warto mieć na uwadze to, że finanse osobiste są niezwykle istotną częścią życia, a wiedza w tym zakresie pomaga m.in. unikać nadmiernego zadłużenia, oszczędzać i inwestować - mówi Marcin Czugan, prezes ZPF.

REKLAMA

Ekspert podkreśla, że edukacja finansowa to również najskuteczniejszy sposób, by w przyszłości nie paść ofiarą oszustów.

Sytuacja na rynku consumer finance to badanie realizowane od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH. W jego ramach respondenci odpowiadają na szereg pytań dotyczących sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Efektem badania jest publikowany cyklicznie Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF). Pokazuje on aktualne nastroje konsumentów i pozwala przewidywać m.in. ich skłonność do zaciągania nowych zobowiązań.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA