Pozycja paszportu to nie tylko statystyka. To dowód na siłę dyplomacji, stabilność i wzajemne zaufanie, którego w świecie niepewności zaczyna brakować coraz częściej. Henley Passport Index polski paszport właśnie

W 2025 roku polski paszport zanotował spadek w prestiżowym Henley Passport Index. Zajmujemy obecnie siódmą pozycję, ex aequo z Australią, Czechami, Węgrami i Maltą. Posiadacze tych paszportów mogą bez wizy wjechać do 185 państw na świecie.
To pogorszenie w porównaniu z rokiem 2024, kiedy Polska była notowana na szóstym miejscu, oferując dostęp do 189 krajów bez wizy.

Konsolidacja, którą obserwujemy na szczycie rankingu, pokazuje, że dostęp jest wypracowywany — i musi być utrzymywany — poprzez aktywną i strategiczną dyplomację – podkreśla dr Christian H. Kaelin, twórca Henley Passport Index.
Azja górą, Europa nie oddaje pola
Na czele globalnego zestawienia znalazł się Singapur, którego obywatele mogą podróżować bez wizy do 193 państw. Na drugim miejscu uplasowały się Japonia i Korea Południowa (190 krajów), a podium uzupełnia siedem państw Unii Europejskiej z dostępem do 189 miejsc – m.in. Niemcy, Francja i Włochy.

Co ciekawe, do czołowej piątki udało się przebić tylko jednemu krajowi spoza Europy i Azji – Nowej Zelandii, która znalazła się na piątym miejscu wraz z Grecją i Szwajcarią.
Więcej wiadomości w Bizblogu o podróżach
USA i Wielka Brytania spadają
Mocno zauważalny jest też dalszy spadek pozycji Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które jeszcze dekadę temu były liderami zestawienia. Obecnie zajmują odpowiednio 10. i 6. miejsce. Amerykański paszport umożliwia dziś bezwizowy wjazd do 182 krajów, brytyjski – do 186.
Eksperci oceniają, że za spadkami tych dawnych liderów stoi bardziej zachowawcza polityka wizowa i brak nowych porozumień o zniesieniu wiz.
W erze rosnącej nierówności i niepewności geopolitycznej strategiczne planowanie mobilności i obywatelstwa ma dziś większe znaczenie niż kiedykolwiek – wskazuje dr Juerg Steffen, prezes Henley & Partners.
Gwiazdy wzrostu: Indie, Arabia Saudyjska i Chiny
Największym awansem w zestawieniu mogą pochwalić się Indie, które wspięły się o osiem pozycji w górę – z 85. na 77. miejsce. Arabia Saudyjska zyskała dostęp do czterech nowych krajów i awansowała o cztery miejsca (na 54.).
Na tle długoterminowym imponuje Zjednoczone Emiraty Arabskie, które w dekadę przesunęły się z 42. na 8. miejsce, zdobywając dostęp do aż 183 krajów bez wizy. Chiny, choć wciąż nie mają dostępu do strefy Schengen, awansowały z 94. na 60. miejsce.
Trend globalny: coraz więcej mobilności
W 2025 roku przeciętna liczba krajów, do których można podróżować bez wizy, wzrosła do 109 – niemal dwukrotnie więcej niż w 2006 r., gdy było to 58 krajów. Ten wzrost pokazuje, że świat zmierza w kierunku większej otwartości – ale tylko dla tych, którzy inwestują w dyplomację, bezpieczeństwo i wzajemne zaufanie.