REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Prezydent podjął decyzję w sprawie lex TVN. Czy Sejm odrzuci teraz weto Andrzeja Dudy?

Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, a kolejne spory nie są nam potrzebne – poinformował prezydent Andrzej Duda. Tym samym kontrowersyjny akt prawny, nazwany Lex TVN, trafiła praktycznie trafił do kosza.

27.12.2021
14:35
Prezydent podjął decyzję w sprawie lex TVN. Czy Sejm odrzuci teraz weto Andrzeja Dudy?
REKLAMA

Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Jako prezydent RP muszę być ponad sporami i spoglądać na nie zdroworozsądkowo. Moim zadaniem jest działać tak, aby unikać sporów

– powiedział prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA

Lex TVN uderzeniem w wolność słowa i nasze stosunki z USA

Jednym z argumentów podanych przez prezydenta Dudę była umowa o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA, a także kwestia pluralizmu medialnego i wolności słowa. Jego zdaniem nowela narusza też prerogatywy prezydenckie.

Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Wtedy będziemy mogli mówić, że jesteśmy honorowym narodem

– dodał prezydent Duda.

Prezydent dodał również, że w momencie, w którym TK zajmuje się wnioskiem prezydenta w trybie prewencyjnym, to wniosek i cała ustawa Lex TVN rozpatrywane są przede wszystkim w aspekcie wyłącznie zgodności z przepisami Konstytucji RP. Jak stwierdził, traktat oczywiście ma powiązanie z ustawą zasadniczą, ale wyłącznie w powiązaniu o charakterze pośrednim poprzez artykuł 9 i inne jej przepisy.

Nie mogę zatem na 100 proc. jako prezydent powiedzieć, że Trybunał na pewno odniósłby się do kwestii samego przestrzegania traktatu polsko–amerykańskiego jako takiego, a ta kwestia z mojego punktu widzenia jest niezwykle istotna

– akcentował Andrzej Duda.

Biznes powinien mieć poczucie stabilności

Prezydent ocenił, że ograniczenia możliwości posiadania udziałów lub akcji w podmiotach medialnych przez kapitał zagraniczny powinny być w Polsce wprowadzone, „ale powinny być wprowadzone na przyszłość”.

Dla tych, którzy będą chcieli w naszym kraju, w przyszłości, po wejściu przepisów w życie zainwestować. Wtedy będą oni wiedzieli w jakich warunkach i na jakich warunkach tą inwestycje mogą prowadzić 

– doprecyzował.

Podkreślił, że takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach. Przywołał przykład Francji, Hiszpanii, Niemiec i innych państw europejski, a także USA.

W każdym kraju demokratycznym takie ograniczenia są i mają uniemożliwić powstanie monopolów medialnych, ale też ograniczyć wpływy zagraniczne, bo każde państwo i każda wadzą państwowa kieruje się zdroworozsądkowymi zasadami interesu wlanego kraju i narodu

– mówił prezydent.

Sejm może więc teraz weto prezydenta odrzucić większością kwalifikowaną, ale do tego potrzeba aż trzy piąte głosów minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Za odrzuceniem weta musiałoby zagłosować więc 276 posłów przy pełnym składzie, a w przypadku połowy liczby parlamentarzystów – 138. Sejm może też nie rozpatrywać weta w ogóle i nie głosować nad nim.

W 2020 r. grupa TVN zanotowała spadek przychodów o 9,8 proc. do 1,87 mld zł, a jej zysk netto zmalał z 540,57 do 486,98 mln zł. Nadawca zatrudnia 1,4 tys. pracowników etatowych, zwiększył wpływy i dostał dużo wyższą dywidendę od Canal+ Polska.

Oświadczenie Zarządu TVN Grupa Discovery w sprawie prezydenckiego weta wobec lexTVN

Zarząd TVN Grupy Discovery opublikował oświadczenie w sprawie weta prezydenta Andrzeja Dudy do lex TVN.

REKLAMA

Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru. Wetując lex TVN, Prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Za nami wiele dni niepokoju i niepewności. Dziękujemy naszym widzom, wszystkim organizacjom i osobom, które podpisały nasz apel oraz głośno wyrażały sprzeciw wobec tej ustawy. Wasze wsparcie było bezcenne w tym trudnym dla nas czasie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA