REKLAMA

Laptop i dobra pensja, to za mało. Wymagania pracowników IT mogą przyprawić o ból głowy

Branża IT to jedna z bardziej obiecujących branż w Polsce. Biorąc pod uwagę rosnące zarobki, można byłoby pomyśleć, że jest to wymarzona praca dla komputerowego nerda. Jest jednak jeden problem, który spędza sen z powiek specjalistom, bo ponad połowa z nich deklaruje, że wciąż nie znalazła swojej wymarzonej pracy. Jaki powód jest tak dużych rotacji wśród programistów?

Laptop i dobra pensja, to za mało. Wymagania pracowników IT mogą przyprawić o ból głowy
REKLAMA

Z badań wynika, że aż 60 proc. przedstawicieli branży IT planuje zmianę pracy, a 87 proc. jest otwartych na nowe wyzwania - wynika z najnowszych badań. Nie oznacza to jednak chęci zmiany branży. O przekwalifikowaniu myśli 17 proc. specjalistów.

REKLAMA

Motywacje do zmiany pracy

Z najnowszych danych Just Join IT i Rocket Jobs, przeanalizowanych przez Kodilla.com, wyłania się obraz branży IT jako jednej z najbardziej dynamicznych, nie tylko pod względem rosnących zarobków, ale także pod kątem rotacji pracowników. Aż 60 proc. specjalistów planuje lub jest w trakcie zmiany pracodawcy - tak wynika z badania, które eksperci przeprowadzili w lutym i marcu 2023 r. wraz z agencją Wise Rabbit. Głównymi motywatorami zmiany okazuje się być chęć uzyskania wyższych zarobków (48 proc.), zdobycia nowych możliwości rozwoju oraz zmiany trybu pracy na zdalną.

Programiści stawiają na zmiany zarobków i godzin pracy

Dobre zarobki w branży to jedno, ale oprócz wysokiej pensji, również inne czynniki wpływają na chęć zmiany wśród pracowników branży IT. Kluczowe czynniki to również elastyczne godziny pracy oraz miejsca.

Z danych wynika, że spośród planujących zmianę pracy, o przekwalifikowaniu do innej branży myśli jedynie 17 proc. programistów. Co ciekawe, aż 62,5 proc. planujących zmianę pracy już aktywnie szuka nowego pracodawcy, a 28 proc. planuje zmianę pracodawcy jeszcze w tym roku. Co czwarty specjalista IT szuka pracy związanej z jego pasją.

 class="wp-image-2107390"

Dla 11 proc. badanych ważne jest zdobycie lepszego stanowiska pracy, choć częstszą, wymienianą w badaniu przyczyną zmiany pracy, okazuje się być work-life balance, czyli równowaga między życiem zawodowym a prywatnym: 26 proc. respondentów wskazało, że liczą na spokojną pracę bez obciążenia psychicznego i na możliwość zharmonizowania pracy i życia prywatnego. 

 class="wp-image-2107393"

Obawy przed zwolnieniem i poszukiwania najlepszej opcji

Mimo że nieco ponad połowa (51 proc.) pracowników sektora IT obawia się zwolnień w swojej organizacji, to już 70 proc. uważa, że zwolnienia nie obejmą ich stanowiska (w ciągu najbliższych 6 miesięcy). Mimo tego ogłoszenia o pracę przegląda dokładnie połowa (50 proc.) pracowników sektora IT, a 40 proc. robi to regularnie.

Jednocześnie, dość duża grupa (43 proc.) jest przy tym aktywna, to znaczy świadomie stara się podnieść swoją wartość. 43 proc. doszkala się i robi kursy związane z ich zawodem, 53 proc. dopracowuje CV, a 33 proc. buduje bazę kontaktów (networking).

 class="wp-image-2107396"

Magdalena Rogóż z Kodilla.com zwraca też uwagę, że mimo niepewnej sytuacji na rynku pracy, lęk przed utratą posady wśród programistów nie jest tak silny jak w innych branżach.

REKLAMA

Te czynniki, jak dodaje, to wciąż bardzo silny magnes również dla osób spoza branży, które upatrują w niej szansy na stabilne, zawodowe życie oraz możliwość zrobienia kariery i rozwoju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA