REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Szokująca decyzja szwajcarskiego banku. Frank już dawno tyle nie kosztował

Szwajcarski Bank Narodowy podjął w czwartek zaskakującą decyzję i obniżył stopy procentowe. Szwajcarzy zdecydowali się na ten ruch jako pierwszy bank z centralnych banków gospodarek rozwiniętych. Efekt? Kurs franka jest na poziomach, których nie widzieliśmy od 2022 r.

21.03.2024
10:37
Szokująca decyzja szwajcarskiego banku. Frank już dawno tyle nie kosztował
REKLAMA

Szwajcarski bank centralny zredukował koszt pieniądza o 25 pb z obowiązującego od czerwca ub.r. poziomu 1,75 proc. Ruch banku okazał się wyjątkowo odważny i nie tego spodziewali się eksperci, którzy obniżce na marcowym posiedzeniu dawali ok. 25-proc. prawdopodobieństwo.

REKLAMA

Decyzja ma jednak swoje konsekwencje, które uderzyło mocno we franka. Kurs CHF/PLN spadł w kierunku 4,40 i tym samym osiągnął najniższe poziomy od czerwca 2022 r.

Wówczas szwajcarscy bankierzy centralni również zszokowali rynek bez wcześniejszej zapowiedzi, podnosząc stopy na miesiąc przed EBC, czym wywołali falę umocnienia CHF - przypomina Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Co się dzieje z cenami w Szwajcarii?

Zdaniem Bartosza Sawickiego inflacja w Szwajcarii jest pod kontrolą.

Dynamika CPI wynosi obecnie 1,2 proc. r/r i jest najniższa od jesieni 2021 r. Wskaźnik ostatni raz wartość powyżej 2 proc. r/r przybrał w maju ub.r. Od tego czasu plasuje się poniżej celu Szwajcarskiego Banku Narodowego - wskazuje Bartosz Sawicki.

Władze banku centralnego zakładały tylko nieznaczne przyspieszenie wzrostu cen na początku tego roku. Przemawiał za tym spodziewany wzrost rachunków za energię elektryczną, czynszów, ale także podwyżka podatku VAT.

Podstawowa stawka została od 1 stycznia podniesiona z 7,7 do 8,1 proc., a obniżona z 2,5 do 2,6 proc. Jak dotychczas przyspieszenie inflacji nie zmaterializowało się i nic nie wskazuje, by w najbliższych kwartałach ceny konsumenckie miały ponownie rosnąć w tempie przekraczającym 2 proc. - ocenia ekspert.

Więcej o kursach walut przeczytasz na Bizblog.pl:

Dobre wieści dla frankowiczów

Sawicki zwraca również uwagę na to, że szybsze opanowanie inflacji niż w innych gospodarkach rozwiniętych sprawiło, że SNB ponownie nie oglądał się na EBC i szybciej niż inne banki centralne rozpoczął obniżki.

Wydaje się, że możliwe jest cięcie stóp o 25 pb na każdym z trzech pozostałych tegorocznych posiedzeń. Luzowanie polityki pieniężnej to nie jedyna dobra informacja dla frankowiczów - zaznacza ekspert.

I wskazuje, że kurs szwajcarskiej waluty w końcu zaczyna podlegać trendowi spadkowemu, który przyspieszył po dzisiejszej decyzji.

W minionych latach władze monetarne były zaniepokojone, że inflacja może wymknąć się spod kontroli i dążyły do umocnienia CHF. Teraz, gdy wzrost cen został opanowany, preferencja ta odeszła do lamusa, czego dowodzi także dzisiejszy śmiały ruch - dodaje Bartosz Sawicki.

REKLAMA

Jakie są prognozy walutowe dla franka szwajcarskiego? Fintec Cinkciarz.pl zakłada niezmiennie, że frank powinien w najbliższych dwunastu miesiącach zrównać się wartością z euro.

Wspinaczka EUR/CHF do parytetu powinna iść w parze z zachowaniem przez złotego siły, co zepchnie w tym roku CHF/PLN poniżej 4,30 - czytamy w prognozie Cinkciarz.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA