REKLAMA

Nielegalny proceder zagraża rzekom w Polsce. Będzie nowy bat i nowa służba

Organizacje ekologiczne są przekonane, że trzeba przyjąć jak najszybciej nowe przepisy, które ukrócą samowolkę kopalni, jeżeli chodzi o zrzuty zasolonej wody do rzek. Zdaniem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem. Jednak dodaje, że Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad specustawą, dzięki której nowa Inspekcja Wodna będzie mogła realnie reagować na nielegalne zrzuty ścieków do wód.

kopalnie-zrzuty-do-rzek-specustawa
REKLAMA

Biała księga polskich rzek to najnowszy raport ekologów i prawników. Opracowanie ma pokazać, co w systemie zarządzania i monitoringu rzek w Polsce nie działa oraz co należy zmienić – zarówno w sferze prawnej, jak i praktycznej. Sporo przy tej okazji dostaje się kopalniom. Wcześniej Greenpeace Polska wykazywał, że za katastrofą ekologiczną na Odrze stoją właśnie zrzuty zasolonej wody przez zakłady górnicze PGG i JSW. Spółki stwierdziły jednak, że wszystko jest w porządku, bo ich zrzuty do rzek są zgodne z prawem. Teraz potwierdza to też Anna Moskwa, szefowa MKiŚ. 

REKLAMA

Kopalnie i rewizja pozwoleń wodnoprawnych

Niestety, Anna Moskwa nie podała przy tej okazji nazwy konkretnych państw, które godzą się na kopalniane zrzuty do rzek. Tymczasem autorzy Białej księgi zawracają uwagę, że każdy podmiot planujący zrzut ścieków otrzymuje zgodę wodnoprawną, ale nie istnieją za to przepisy określające sposób przeprowadzania oceny skumulowanych oddziaływań wielu zrzutów ścieków do tej samej rzeki.

Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska, przekonuje że niezbędna jest rewizja i aktualizacja pozwoleń wodnoprawnych wydanych spółkom górniczym oraz ograniczenie w nich dopuszczalnych limitów stężeń chlorków i siarczanów.

Zrzuty do rzek zgodne z prawem. Czy to się niebawem zmieni?

Chociaż minister Anna Moskwa twierdzi, że jeżeli chodzi o zrzuty kopalniane do rzek, to wszystko jest w należytym porządku i rzecz jasna zgodnie z prawem, to jednocześnie informuje o prowadzonych pracach w kierunku przynajmniej częściowej zmiany tych regulacji. Zajmować ma się tym Ministerstwo Infrastruktury. Chodzi o specustawę, która ma dotyczyć rewitalizacji Odry. Nowe przepisy zakładają powstanie nowej, wyspecjalizowanej Inspekcji Wodnej, której zadaniem będzie odpowiednie reagowanie w przypadku nielegalnych zrzutów ścieków do rzek.

Z kolei Wody Polskie będą zobowiązane nowym prawem do przeprowadzenia przeglądu pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń zintegrowanych na wprowadzenie ścieków do wód. Szefowa MKiŚ nie ukrywa przy tej okazji, że najbardziej niepokojące, jej zdaniem, są zrzuty burzowe, dokonywane przez wodociągi wzdłuż Odry, które dostarczają do wód różnych związków azotu oraz fosfor.

REKLAMA

MKiŚ ze swojej strony rozbudowuje stały monitoring Odry. Przygotowany jest również system ostrzegania przed ewentualnym stanem zagrożenia Odry do podmiotów funkcjonujących nad tą rzeką. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA