REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Koniec z eldorado tanich zakupów z Chin. Poczta Polska dostanie informatyczną broń skarbówki

Rząd na poważnie zabiera się za uszczelnienie VAT-u w uwielbianych przez Polaków zakupach przez internet w Chinach i zaprzęga do ścigania ich paczek Pocztę Polską. Właśnie poinformowano, że państwowy operator pocztowy będzie zgłaszać przesyłki elektronicznie do odprawy celnej z wykorzystaniem obsługiwanego przez KAS systemu AIS/e-COMMERCE. Pakiet e-commerce wchodzi w życie już w czwartek.

29.06.2021
15:28
Pakiet e-commerce. Poczta Polska dostanie informatyczną broń skarbówki
REKLAMA

Fot. Piotrus/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

REKLAMA

Jak już informowaliśmy, od 1 lipca wchodzi w życie unijny pakiet e-commerce, którego głównym celem jest likwidacja zwolnienia z VAT importu spoza UE przesyłek o wartości do 100 zł oraz skończenie z nieuczciwą konkurencją ze strony azjatyckich platform handlu internetowego. We wtorek Ministerstwo Finansów ujawniło, w jaki sposób chce egzekwować nowe przepisy.

Wiceminister finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska przyznaje, że olbrzymi wolumen paczek, które wymagają odprawy w nowym modelu odpraw e-commerce, jest „dużym wyzwaniem dla KAS”, ale uspokaja, że Ministerstwo Finansów pracowało nad tym od wielu miesięcy.

Kurierzy zmodyfikują zasady zgłaszania do KAS przesyłek e-commerce, ale przede wszystkim Poczta Polska zinformatyzuje procesy po swojej stronie

– tłumaczy szefowa KAS.

Informatyzacja po stronie Poczty Polskiej będzie polegać na tym, że państwowa spółka dostanie do rąk system AIS/e-COMMERCE, którego obecnie używa skarbówka. Co to oznacza? Poczta Polska będzie występować w podwójnej roli – firmy zajmującej się logistyczną obsługą paczek z Chin oraz służby celnej typującej przesyłki do obłożenia podatkiem.

Minister Finansów Tadeusz Kościński wskazuje, że polskie firmy z branży handlu internetowego często zmagają się z nieuczciwą konkurencją spoza UE i obiecuje, że wdrożenie pakietu e-commerce „wyrówna szanse pomiędzy uczciwie działającymi firmami a konkurencją, która zalewa polski rynek tańszymi paczkami”.

Dzięki temu uczciwi przedsiębiorcy nie będą eliminowani z rynku

– przekonuje Kościński.

Resort Tadeusza Kościńskiego zapewnia, że efektem wprowadzenia pakietu e-commerce będzie wzrost konkurencyjności unijnych przedsiębiorców w obszarze e-commerce w stosunku do podmiotów z krajów trzecich. Chodzi oczywiście głównie o Chiny z jej bardzo popularnymi serwisami e-commerce’owymi typu AliExpress.

REKLAMA

Po prowadzeniu pakietu e-commerce zmniejszyć się mają też koszty realizacji obowiązków VAT związanych z transakcjami transgranicznymi B2C (business to consumer). Jak tłumaczy MF, unijne firmy handlujące w Internecie nie będą już musiały oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT i rozliczać w każdym kraju, do którego wysyłają towary.

„Zamiast tego rozliczą VAT w »jednym okienku«, w państwie swojej siedziby. I to już państwo, w którym działają, podzieli się zapłaconym przez nich podatkiem z krajem, do którego trafiła przesyłka. Oszczędzi to firmom wiele kosztów i formalności” – tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA